Working Holiday Visa i Nya Zeeland

 
Många är vi som vill uppleva Nya Zeeland med allt som landet erbjuder och det bästa sättet är utan tvivlan genom att skaffa ett Working Holiday Visa, du kan då spendera ett år i NZ och även arbeta en del för att kunna dryga ut resekassan.


Jag kommer här att ta upp ett par saker att tänka på, och som jag har upplevt. Då jag fortfarande befinner mig i NZ så är det möjligt att jag fyller på denna lista allt eftersom tiden går.

VISUM
_______

Det första du gör är förstås att ansöka om visumet, detta gör du på Nya Zeelands immigrations sida:
www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/swedenworkingholidayscheme.htm

Du måste kunna uppfylla följande krav:

- Ha ett svenskt pass som är giltigt under hela din tid här och minst 3 månader efter att du lämnar landet.
- Måste vara mellan åldrarna 18-30
- Inte ha några barn med dig
- Ha en returbiljett eller tillräckligt med pengar för att kunna köpa en
- Kunna visa upp att du har tillräckligt med pengar för att kunna klara dig ($4200, antingen i kontanter, resecheckar, bankutdrag eller dyl)
- Aldrig haft ett WHV i Nya Zeeland tidigare
- Du kommer till lander för att resa och inte arbeta
- Kunna visa upp att du har en reseförsäkring

När det gäller att kunna visa returbiljett och att man har tillräckligt med pengar så vet jag inte hur hårda de är, jag hade dock inga problem med att ta mig in i landet utan att behöva visa varken det ena eller det andra. Men för att vara på den säkra sidan är det nog bra att ha med sig ett bankutdrag eller dyl. Alltid lätt att föra över pengar till ens eget konto temporärt ifall man inte har så mycket.

Du ansöker om visumet online och i mitt fall så tog det 2 dagar och sedan fick jag ett email om att det hade blivit godkänt.
Ett hett tips är att då logga in på deras sida och skriva ut den sidan där informationen om ditt WHV finns. Du kommer inte att få någon stämpel eller dyl i passet (förräns du anländer då förstås) så det är bra att ha bevis på att man har blivit beviljat ett WHV. Det finns fall då du kommer att bli tillfrågad att bevisa ditt WHV (vid jobb- och bankansökan bl.a.).

Nu när ditt visum har blivit beviljat så har du ett år på dig att ta dig till NZ och ditt WHV kommer inte att aktiveras förräns du anländer landet.


FÖRSÄKRING
_______________

Innan du reser bör du skaffa en bra reseförsäkring. Jag tänkte att jag skulle tipsa om "World Nomads travel insurance" (www.worldnomads.com), har använt mig av dem i ett par år nu, har iofs aldrig haft problem så jag har inte sett hur de då fungerar, men det är många som rekommenderar dessa, även Lonely Planet, så de kan inte vara så dåliga.


BOENDE
_________


Du har nyss anlänt och vet inte var du ska bo?

Hostels:
Kolla in Budget Backpacker Hostels NZ, www.bbh.co.nz/, de har över 300 hostels runt om i NZ, med priser till alla.
Det finns annars mängder med hostels så att hitta ett blir inte så svårt, däremot om du anländer här i sommaren skulle jag rekommendera att du bokar i förväg, åtminstone för de som ligger i Auckland.

Rum:
Det är relativt enkelt att fixa ett eget ställe att bo på, jag och tjejen ville ha vårat eget ställe när vi anlände så vi använde oss av Columbia Apartments, www.columbia.net.nz. Det är något dyrare än att bo på hostel men eftersom vi skulle bo i Auckland under en längre stund föredrog vi detta. Hela byggnaden är befolkat av studenter och det ligger väldigt centralt.

Efter att ha bott i Columbia så sökte vi efter annat, en bra sida att använda sig av är www.trademe.co.nz eller http://classifieds.nzherald.co.nz/, här kan du söka efter en egen lägenhet, möblerad eller omöblerad samt att du kan söka efter rum ifall du är intresserad av att dela lägenhet med andra. Websidorna är även väldigt bra för mycket annat.


TELEFON
__________

Du måste ha ett lokalt mobilnummer, har du inte det så blir det svårt att öppna bankkonton samt skaffa jobb, inte många arbetsgivare som ringer utländska nummer. De vanligaste operatörerna i NZ är Vodafone och Telecom och de har båda affärer runt om i hela landet. Väldigt enkelt att skaffa ett Pre-Pay nummer.

Tips, om ni är ett par (eller några som reser tillsammans) och vet att ni kommer att ringa varandra ofta så skaffa Vodafone. Jag och tjejen har det och vi skaffade sedan deras BestMate. För $6 i månaden (dras av automatisk) så kan ni ringa, texta samt ha video samtal hur mycket ni vill. Vi använder det konstant och ringer varandra även för det minsta lilla.


BANK
______

Ett bankkonto måste ni ha ifall ni vill jobba här, samt att det är bra bara för att kunna lägga över pengar på och sedan använda sig av Eftpos (betala med kort) när ni handlar. Bra så man slipper ha med sig kontanter överallt.

De vanligaste bankerna i NZ är följande:

ASB - www.asbbank.co.nz
Westpac - www.westpac.co.nz
ANZ National Bank - www.nz.anz.com
Bank of New Zealand - www.bnz.co.nz
Citibank - www.citibank.co.nz
Kiwibank - www.kiwibank.co.nz
HSBC - www.hsbc.co.nz

Vi använde oss av ANZ och de gav oss bankkortet direkt i handen vilket var väldigt smidigt, möjligen gör de andra det också men har ingen aning om det. När ni går in i banken för att öppna ett konto så berätta att ni kommer att vara i landet i ett år, även om ni inte ska det. Berättar ni att ni reser ut om en månad så kommer de inte att tillåta er att öppna ett konto (inte så konstigt egentligen).

Om ni inte har ett eget VISA kredit kort så blir det svårt att skaffa ett här under ett WHV. Det finns dock ett liknande service ni kan använda er av. NZ Post har ett kort som de kallar Prezzy Card, det är ett förbetalt VISA kort som kan användas online eller via telefon för bokningar och dyl. Kortet kostar $5 och du väljer ett belopp som du vill ha på dem, mellan $25 - $500. Tyvärr så går det ej att fylla på kortet utan när pengarna tar slut så måste du skaffa ett nytt. Du hittar info om den här: http://www.nzpost.co.nz/Cultures/en-NZ/Personal/PrezzyCard/


IRD
____

Nästa steg på listan över vad du behöver för att kunna jobba är ett IRD nummer. Du ansöker om ett från Internal Revenue Department genom att besöka deras websida www.ird.govt.nz. Där så laddar du ned deras "Tax Number Application Form (IR596)", skriver ut den, fyller i alla uppgifterna (du måste ha en address i NZ), inkluderar en kopia på ditt pass och skickar sedan in den, antingen via fax eller post till:

Fax: 033536691 eller 033536649
Post:

Norra ön:
Inland Revenue
Northern Processing Centre
PO Box 1454
Hamilton

Södra ön:
Inland Revenue
Southern Processing Centre
PO Box 3752
Christchurch

Ditt IRD nummer kommer att anlända inom 8-10 arbetsdagar.

TIPS, behöver du få IRD numret snabbare än så så ring dem på gratis numret 0800 227 774 och berätta om det och de fixar det för dig inom en dag eller så.


SKATT
_______

Jupp, du måste betala skatt här i NZ också. I de flesta jobben så sköts det automatiskt efter följade tabell

Upp till $38,000 så betalar du 19.5%
Mellan $38,000-$60,000 betalar du 33%
Allt över $60,001 betalar du 39%

Efter den 31a mars eller när du är på väg att lämna landet så kan du ansöka om att få skatten tillbaka (eller i alla fall en viss del av den).
Ring gratis numret 0800 227 774 och berätta att du är en Non-resident som har arbetat i NZ och är nu på väg att lämna landet och vill få din skatt tillbaka. De skickar då ett par formulär till dig som du fyller i när du slutat arbeta och skickar tillbaka till dem innan du lämnar landet.


JOBB
______


Att hitta ett jobb i NZ är inte så svårt, det beror lite på vad du är ute efter.
Du kan antingen arbeta enligt den gamla hederliga sättet att gå dörr till dörr och lämna in din CV, eller så använder du det bekvämare sättet och fixar allt online.

Den bästa sidan för att hitta ett jobb är Seek - www.seek.co.nz, lätt att söka inom många olika fält och platser i NZ.
Andra sidor man kan använda sig av är följande:

Addeco - www.adecco.co.nz
Advanced Personnel - www.advancedpersonnel.co.nz
Clayton Ford - www.claytonford.co.nz
De Winter - www.dewinter.co.nz
Eden Brown - www.edenbrown.co.nz
Health Recruitment - www.healthrecruitment.com
HHES Hospitality Recruitment - www.hhes.co.nz
Hudson Global Resources - www.hudsonresourcing.co.nz
Manpower - www.manpower.co.nz

Är du ute efter att jobba med att plocka frukt eller liknande så kolla in Seasonal Work NZ - www.seasonalwork.co.nz.
Ett annat intressant sätt att jobba är genom "Willing Workers On Organic Farms (NZ)" - www.wwoof.co.nz/
Det är mer ett voluntär jobb, du får ingen betalning men du får mat och uppehälle för den tiden du är på plats. Oftast bäst att skaffa dessa jobb ifall du bara vill jobba i t.ex. ett par dagar.


RESA
______

Finns ett gäng olika bussbolag ni kan använda er av, har själv inte gjort det men här är några adresser:

www.intercitycoach.co.nz/
www.magicbus.co.nz
www.straytravel.com
www.kiwiexperience.com


HYRA BIL
__________

Att hyra bil för att ta sig runt NZ är definitivt ett måste om ni har möjlighet. Det är väldigt enkelt att ta sig runt landet på egen hand.
Jag har själv än så länge hyrt bil med Ezy Rentals - www.ezy.co.nz och Bargain Rentals - www.bargainrentals.co.nz och hade inga problem med varken den den eller den andra. Däremot så med Ezy så betalar du ingen självrisk ifal du har deras "Collision Damage Waiver" försäkring medans med Bargain så låg den på $100.

Finns mängder av bilfirmor så ni kommer inte att ha några problem. Se bara till att hyra från lokala firmor, oftast billigare än de stora etablerade firmor så som Hertz, Budget eller Avis.

 

Kommentarer

Cristopher Johansson

2007-03-04 18:52:49

Väldigt bra information!
klarade ut en hel del frågetecken.
mkt bra.
victor

2007-03-07 04:04:26

Jatte bra information! ar i Australien nu, men flyger till NZ om 3-4veckor, sa kanon med lite tipps innan resan!
Anna

2007-07-05 15:58:06

Superbra info! :) Åker till NZ om ett par månader. Hade egentligen tänkte åka med en arrangör men det verkar lätt att fixa allt själv så vi ska göra det istället. Takc så mycket för att du delade med dej av all bra info! :)
Beatrice

2007-08-17 01:31:49

Tackar A :-)
Vi sticker dit pojken och jag nar Oz sparkar ut mig i slutet pa September. Er lagenhet var himlans fin sa en sadan ska vi forsoka hitta!
Vet inte om det ar till nagons annans intresse an mitt - men jag ar 30 ej annu fyllda 31 och fick foljande svar ifran NZ immigrations office:
"If applying for a Working Holiday Visa, you must be between the ages of 18 and 30 (inclusive). Your age is assessed at the moment you apply for a Working Holiday Visa. So, to meet the age requirement, you must apply for your Working Holiday Visa before your 31st birthday.
If your Working Holiday Visa is granted, your age is no longer important, so you do not need to worry about turning 31 before entering NZ or during your Working Holiday. You must, however, enter NZ before your Working Holiday Visa expire"
- samma galler for Australien -
Anna Tolliner

2008-03-07 22:16:15

Hej. Jag funderar på att åka och jobba på NZ men vill inte åka med working holiday visa utan jag vill ha ett specifikt jobb. Jobbar som lärare och funderar på att söka tjänstledigt för att jobba som lärare på NZ och då vill jag ha ett jobb redan från start och ett jobb som består ca 1 år. Vet någon hur man går till väga då man söker jobb på NZ och tanken att man ska bo där 1 år?
Amaru Medina

2008-03-14 00:38:47

Om du skaffar dig ett WHV i NZ så har du möjligheten att bo och jobba i landet upp till ett år. När du anländer så söker du efter det jobbet som DU vill ha (jag bodde i NZ i 8 mån och jobbade hela tiden för samma företag). Det enda som du inte kan göra är att bli fast anställd (permanent), utan det är en temporär anställning som gäller (temp).

Skillnaden med ett WHV i Australien och Nya Zeeland är att i NZ så kan du faktist jobba på samma ställe upp till ett år ifall du vill.

Bästa jobbsökarsidan är www.seek.co.nz
Tonkin

2008-03-21 17:43:34

Jag undrar hur det är med sjukhus vård. vad händer om man blir sjuk? Är det gratis som i sverige?
Anna Tolliner

2008-06-06 21:53:46

Verkligen en jättebra artikel och det låter så lätt att fixa allt på egen hand. Är det verkligen det? Work & travel company vill få det till att det ska vara svårt och att de gör det åt en för en rätt stor summa tycker jag. Frågan är om det är värt den summan eller om man lätt fixar allt själv? Vilken del kan vara svår? Dags att fatta beslut för mig hur jag ska göra allt så tips och råd är jag mycket tacksam för. Stora som små!!
Emelie

2008-06-25 22:07:57

Hej, jag och min pojkvän planerar att åka till NZ i fem månader nu i höst för att jobba och bo. Den här informationen lättade verkligen er stor sten från mitt hjärta, tusen tack.
Viktor

2009-04-20 14:33:08

Tack för infomationen, väldigt nyttigt och den bästa guiden jag kunnat hitta på Svenska!
Louise

2009-06-10 20:10:25

Bara en liten grej som förvirrar mig... Det heter ju WORKING holiday visa, och du skriver även om att söka jobb... Men i kraven så står det "Du kommer till landet för att resa, inte arbeta". Va? Jag förstår inte riktigt... Får man inte arbeta?
Amaru Medina

2009-06-11 00:30:55

Du får jobba men det är ett Working HOLIDAY Visa.

Med andra ord så är det för att du ska kunna göra diverse ströjobb medans du reser och upplever landet och på så sätt kunna ha råd att resa under en längre tid.
Alek M

2009-06-28 16:53:39

Bra fakta.Kom tänka på lite annat som du ev kan svara på.

Vad är ca-priset på vandrarhemmen?

Kan man känna sig trygg natt/dag?

Kan du ge ex på priser så man har något o gämföra med sverige hur dyrt/billigt det är?

Mvh Alek

björn

2009-07-02 18:03:53

hej! vad kostar visumet working holiday?
måste man ha reseförsäkring innan man ansöker om det?
mvh björn
Jens Holmlund

2009-08-13 21:15:58

Tack så hemskt mycket för den här artikeln, själv åker man ner den 4 oktober och det känns grymt spännande.

Björn, jag hade ingen försäkring när jag ansökte om visumet så det behövs inte fixas innan. Priset för visumet går säkerligen upp och ner men det var ca 3-400 kr när jag skaffade det har jag för mig. När ska du ner?
Karin

2009-11-14 16:23:16

Hej!
Jag åker till NZ i början av mars nästa år och stannar i knappt två månader. Jag ska mest resa runt men tycker det skulle va kul o bra att kanske ta nåt enstaka ströjobb. Jag undrar om alla är hårda med arbetsvisum eller om det går att få tag på svarta jobb (typ hjälpa till på nåt hostel/resturang/affär) bara ngr dagar, eller om man behöver WHV för att jobba genom wwoof?
Jättebra artikel annars!
Tack!
kristoffer

2010-03-13 12:57:10

Gud vilken bra sammanställning av info! Jag är i färd med att söka visum och detta klarade ut typ alla frågor jag haft i huvudet!
STORT TACK för att du skrivit detta Amaru!

 

Information

Bild på Amaru Medina

Skribent: Amaru Medina
Publicerad: 2007-03-04
Läst: 8221 ggr

Kategori: Guider

Skriv ut artikeln
Maila artikeln till en vän

Dela på Twitter  Dela på Facebook

Kommentera

Alla blir glada av lite feedback, så lämna inte artikeln utan att kommentera.
Namn
Ange texten som står i bilden





Fler artiklar av skribenten

Läs alla artiklar av Amaru Medina

Fler artiklar om Nya Zeeland

Läs alla artiklar om Nya Zeeland