Men hej igen!
Nu var de ju ett tag sen vi skrev far dom har inga datorer pa kiwiplantagen. Vi har iallafall lyckats kopa oss en campervan, fyllt en lada med konserver och tagit oss ner far att hitta ett jobb. De gjorde vi ocksa i Pukahina, bara nan mil fran Te Puke som ska vara kiwihuvudstaden i varlden… och vi forstar varfor. Jobb de hittade vi hos Phil efter tips fran ett par svenskar som vi stotte pa i Auckland. Vara arbetsuppgifter var att klippa ner oonskade grenar som skymde kiwifrukterna. Ett valdigt spannande jobb… inte! De visade sig att de var bara massa fattiga sydamerikanska studenter som jobbade dar och manga av dem hade varit dar i flera manader. Sjalva lyckades vi sta ut i 10 dagar och de gav oss lite cash for var fortsatta resa soderut.
Efter vi hade avslutat arbetet sa drog vi och nagra brasilianare till Taupo och hoppade fallskarm. Riktigt haftigt men inte alls sarskilt laskigt. Men annu aterstar bungyjumpen som man kan ana ar lite varre.
Nu sitter vi pa ett internetcafe i Wellington och imorgon aker vi over sundet till Picton. 200 mil har vi kort redan innan vi ska lamna norra on och bilen har hallt an, men vi lar atminstonne ha de dubbla kvar sa man far val se. Vi har aven bokat om var biljett ut fran landet sa nu lamnar vi den 25 mars istallet. De visade sig ocksa att vara mellanlandningar som vi har pa Tahiti och Los Angeles inte kommer kosta nanting om vi vill boka om dom till stopp, sa de ska vi fundera over. De hade ju vart najs med nan dag pa Bora Bora t.ex. om man anda ar i omradet.
Vi ska forsoka skriva snart igen, ha de gott, Nicke and Ake.
Det låter ju najs, här har vi najs väder, några minusgrader snö som blåser omkring men till helgen ska det bli slaskväder.
Hoppas gummibandet håller.