Forsta veckorna i Kapstaden

Dar stod jag i ankomsthallen och funderade pa vad jag skulle gora. Borjade kolla pa killarna pa avstand som stod dar med massa lappar med namn. En kille tittade tillbaka och kom fram och presenterade sig. Jag forstod att de var ratt, han hade namnligen skrivit mitt namn sa att de var totalt oigenkannligt. Fair enought tankte jag, jag kan ju anda inte stava till deras namn.

De visade sig att bilen fran hotellen dar jag skulle jobba hade gatt sonder och dom skickat en taxi istallet. Vi traskade en bra bit och tillslut hittade vi taxin. Killen hette nat obegripligt och kom fran Kongo. Han hade bott har cirka 10 ar. Vi snackade skillnader Sydafrika och Sverige och massa fotboll hela vagen in till stan och vi forsokte sen hitta till ett av hotellen dar Louise skulle mota upp mig. Vi hittade det efter en kort stund, motte upp Louise och akte till hennes lagenhet dar jag skulle bo. Utanfor lagenhetskomplexet som bar stalgrindar som allt annat har lag sakert tre fyra uteliggare och sov. De var min forsta smak av Afrika. Dom ar harmlosa fick jag forklarat for mig och vi gick in igenom grinden och portvakten vid hissen.

Vi akte upp till 11:e vaningen dar hon hade sin lagenhet och dar vantade Mikael och David. Tva av hennes klasskompisar, alla tre fran Goteborg. Jag blev introducerad och vi snackade en bra stund. De var en ganska fin lagenhet (har bott en langre tid i manga varre utomlands). 11:e vaningen som sagt med utsikt over Atlanten i omradet Sea Point i vastra Kapstaden. Vi gick och la oss ganska kvickt for att jag skulle borja jobba redan dagen efter. Upp klockan 07.00 och akte sen taxi till hotellet vid 08.00. Taxi ar for ovrigt lojligt billigt har. Taxi ar sma vita pimpade minibussar som tar max 16 personer. Man kan aka igenom halva staden for 5 kr. De finns vanliga taxibilar ocksa med taxameter som ar dyrare och med dom vet man inte vilka som ar ok och inte.

Dagarna lopte pa bra fram tills fredag. Skont med ledig helg efter alla nya intryck. Nar jag kom fran jobbet pa fredagkvallen (slutar alltid 20.00 da) hoppade jag in i duschen och sen drog vi alla ut pa stan. Thomas, en annan goteborgare, kom ner pa fredagen for att besoka David. Vi gick ut och kakade och tog oss vidare till Long Street. Dar de hander i Kapstaden. Massa pubar och barer hela gatan lang, och tydligen en av fa gator i centrala Kapstaden man kan befinna sig pa ”riskfritt” efter klockan 17.00. Fick en kansla av New Orleans nar man gick dar pa Long Street. Arkitekturen var liksom sa. Vi gick till Dubliners och traffade pa tva andra svenska tjejer (guider). Vi rojde till sent pa natten och tog en taxi tillbaka.

Morgonen efter var alla naturligtvis sega och vi bestamde oss for att ta oss ut till Camps Bay, kanske 10 minuters vag med taxi fran Sea Point langst kusten. Vi kom fram och fasen vad fint de var dar. Dar helt plotsligt var de ganska blandat med folk (vita, svarta, fargade och asiater, raserna i Sydafrika helt enkelt). Jattemanga langa superfina strander men bergen alldeles ovanfor och restauranger overallt. Kandes som en helt annat ort, har var allt fint, rent och snyggt. Vi vandrade hela vagen langst kusten tillbaka till Sea Point. Vi hyrde en film, handlade kak och togs oss tillbaka hem.
[img=Mr_Bullitt2010_10_29_19_43_22.JPG,436749][img=Mr_Bullitt2010_10_29_19_42_20.JPG,436748][img=Mr_Bullitt2010_10_29_19_40_58.JPG,436747]
Pa sondagen bestamde vi oss for att aka till stranden. Jattevarmt och soligt var de. Vi slog oss ner pa stranden i Camps Bay (hur mycket folk som helst) och bara glassade hela dagen. Fick en smak av hur kallt de faktiskt ar i vattnet pa hela vastkusten ocksa. I luften var de sakert en 25-30 grader och stralande sol, i vattnet 10-14 grader. Marklig upplevelse, om an valdigt logiskt. Inte allt for langt till Antarktisk. Langre osterut i Sydafrika ar de betydligt varmare i vattnet Jag var faktiskt i tva ganger, de var ju anda sa jakla varmt. Vi akte hem, bytte om och tog oss ner till Waterfront. Ett storslaget shoppingcentrum i hamnen med otaliga butiker och mangder med restauranger. Tydligen Afrikas nast mest besokta turistmal efter pyramiderna i Egypten. What? Ja, tydligen. Vi strosade runt dar och kakade innan vi fick sjuss hem av en av Mikaels sydafrikanska vanner.
[img=Mr_Bullitt2010_10_29_19_57_15.JPG,436754][img=Mr_Bullitt2010_10_29_19_53_56.JPG,436751][img=Mr_Bullitt2010_10_29_19_52_32.JPG,436750]
I tisdags var jag ledig och Thomas och jag drog ivag pa lite sightseeing. Bestamde oss for att ta oss in i centrum och hoppa pa den roda sightseeingbussen som finns i ratt manga lander. Akte upp till Table Mountain dar vi tog linbanan upp pa berget. Nar vi kom upp var de ett enda stort molntacke over oss. Fan! Kunde inte se manga meter av utsikten. Vi hade sett nerifran berget att de lattade langre bort pa berget och vi traskade dit och fann en MAKTIG utsikt over hela City Bowl (Kapstaden ligger intrangt mellan bergen). Vilken utsikt! Vart varenda spann! Utsikten at andra hallet var dock obefintligt. Vi gick och kakade och tog en pilsner for att vanta ut molnet men ingen skillnad. Nojda akte vi ner anda och hoppade pa bussen.
[img=Mr_Bullitt2010_10_29_20_10_1.JPG,436765][img=Mr_Bullitt2010_10_29_20_7_45.JPG,436763][img=Mr_Bullitt2010_10_29_20_12_18.JPG,436767]
Akte nedfor berget pa andra sidan till Camps Bay, vidare norrut och in i centrum tillslut och vi hoppade av dar vi borjade. Klockan var fem och vi var helt roda. Glomt solkramen hemma! Vi gick over ett stort torg med massa folk bort till busstationen nar en arablikande smal kille kom fram och tjafsade med Thomas. Vi hade inte precis lyckats halla oss allfor netrala pa det ”svarta” torget och vi los med varan europeiska look. Killen kravde i alla fall pengar av Thomas och viskade nat i stil med ”tvinga mig inte att ta fram kviven”. Med storsta sannolighet hade han ingen kniv men dom fa procenten bor man inte ta for latt pa. Han fick kanske 10-20 rand i mynt (10-20 kr) och vi lyckades skaka oss av honom. Inget direkt farligt men dock obehagligt. Man vet ju mycket val att i Sydafrika bor man vara forsiktig. Man blir liksom pamind hur fattigt de ar har pa sina stallen.

Nu har jag jobbat resten av veckan och vi har hyrt bil over hela halgen sa ikvall har vi planer pa att aka ut till ett av de ”townships” (kakstader) som finns runt staden och kaka. De ar nat speciellt stalle dar man som vit och turist man kan aka och uppleva. Som Jonas min handledare sa: ”ta med kameran men hall hart i den!”, haha. Far se vad vi gor mer i helgen. Tisdag ska jag i alla fall fa haka pa Jonas ut pa en av hans guidade utflykter till Godahoppsudden och Cape Point. Ska bli jakligt kul!

Nog om forsta rapporteringen. Ha de topp sa hors vi snart igen!

About Nicke 49 artiklar
“Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn’t do than by the ones you did do. So throw off the bowlines, sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.” – Mark Twain

Var den första som kommenterar

Svara till