En bilresa norrut till NZs norra spets med Sanna och Maria

Jaha, så satt jag här igen. För bara några timmar sen kom jag tillbaka till Aukland. Jag, Maria och Sanna har varit norrut och vi har sett den allra nordligaste spetsen på NZ. Det var supertufft, det finns en vägvisare där med skylt som tex ”London 19891 km” osv. Nere på stranden hittade vi massa skumma alger som jag intresserade mig för, dom är omöjliga att slita isär och hur stora som helst. Jag använde min lilla fickkniv och voila, så hade jag fixad en strumpa till Sanna, en toffla till Maria och en fin vante till mig själv, hahahahaha. På vägen tillbaka till Paihia, lyckades tjejerna komma in på någon skogsväg och då menar jag verkligen skogsväg. Vi kunde hålla en ungefärlig hastighet av 10 km/h, det gick så fort att Sanna och Maria låg på taket, moahahaha. Jag fick en ingivelse att bromsa men då dom säkert lämnat mig i den stora farliga skogen eftersom vi bara tog deras bil. Tillslut, efter oändligt guppande (som visade sig vara ändligt) kom vi ner till 90 mile beach. Tanken var väl att vi skulle åka på stranden men tjejerna bangade ur och vi tog den fina skogsvägen tillbaka.

I Paihia bytte jag däck framtill på bilen och så fixade jag hjulinställningen också, nu är det en riktigt fin bil, hehehe. Vi drog iväg och paddlade kajak en hel dag i Paihia också, det var grymt kul. Det finns ett mangroveträsk där så vi gled in mellan träden och skvätte vatten på varandra. Till lunch åt vi bagels med rökt lax med ”cream cheese” och så delade vi på en grekisk sallad. Jag drack självklart en capuccino till det, DET var snuskigt gott. Jag bara satt och blundade för att det var så gott. Mums!!!

På vägen hem plockade jag upp två yngre (hör och häpna) österrikiska killar som liftade, dom var knäpptysta så jag kände för att öppna dörren i en kurva och ”släppa” av dom men jag lyckades behärska mig.

Som sagt, nu är jag tillbaka i Aukland men förhoppnignsvis kommer jag ta mig ner till Simon och Jennys hus imorgon…

Massa kramar, Max

Topplistan
1. Storasyster med 59 poäng
2. Mamsen med 48 poäng
3. Pappsen med 26 poäng
4. Staffan med 24 poäng
5. Cajsa med 16 poäng

Svar på kommentar:
Storasyster – Hehehe…ja, Grand låter inte heeelt fel. Hoppas ni hade det bra! firade ni något speciellt eller? Och hur var festen? Hur länge ska dom vara i Tunisien? hehe, mågna frågor… ciggaretter = äckligt, cigarr = manligt, hahaha. Maria var alltså inte man nog för en cigarr (skönt det) Vad händer annars då? ska du börja plugga snart eller?? massa många kramar!!!

Staff only – Som det ser ut just nu lämnar jag landet 11 Maj (perfekt, på födelsedan så klart!) och sen ska jag försöka ta mig till morsan snabbast möjligt. Bankvalvet börjar låta ovanligt tomt. Hur går det annars då? har du hittat nån lägenhet nu?? kram vännen

Pappsen – Landet är verkligen vackert, iaf det som jag sett så här långt. det var coolt att se norra spetsen… ha det såååå bra! kram

Mamsen – Ja, han hängde nästan på oss, han ville säkert vara mitt i mellan, hahaha. Som sagt du har läst för många deckare alt. sett för mkt Arkiv X. Nu måste jag få tag på jobb, pengarna uppgår till en alldeles för liten summa på kontot. Vet du om man kan flyga från Santiago till Recife?? många kramar

Fälgen – Klart du kan bli delägare, pengar tackar jag inte nej till nu, hehehe. Jag hoppas du har en bra tid där UPPE i sydostasien. Kram på’re brorsan!!

Cajsa – Som det ser ut just nu Måste det lösa sig med arbete annars blir resan betydligt kortare än tänkt…jag förstår inte vart alla pengar har tagit vägen…resterna av dom befinner sig antagligen i sydostasiens avloppsystem, hehehe…neee, många saker har jag ju gjort så jag får vara nöjd! kram

About Max Adler Ring 92 artiklar
Jag är en kille som gillar att resa helt enkelt. Därför har jag jobbat ihop pengar till den här resan. Ska försöka dyka, surfa och bara njuta under tiden.

Var den första som kommenterar

Svara till