Igår delade vi på oss, då några av oss ville åka till Napa Valley och åka runt på vingårdar och några hellre föredrog att stanna i stan och shoppa.
Landskapet i Napa Valley var otroligt vackert – som alltid i vindistrikten. Vi åkte först runt och tittade lite på byn Napa, och sen vidare mot vingårdarna. Vi var in på ett par ställen och provsmakade, men köpte vin bara på det ena stället – Beringer. Vinet vi köpte exporterades inte, så det får man bara tag på här.
Var även in på vingården Sutter Home. Det vinet finns att köpa i Sverige och är jättegott, vi har ofta köpt det förr. Därför var det extra roligt att få se själva vingården. Vi köpte inte med oss nåt vin därifrån, men däremot träffade vi en i personalen som hade norskt/danskt påbrå. Hon blev så glad över att vi var skandinaver så vi fick ett fint vinglas av henne.
För övrigt var vi lite förvånade över att det inte fanns fler gårdar där. Trodde Napa Valley skulle krylla av vingårdar. Vi har ju varit i Toscana förut och där ligger vingårdarna ”vägg i vägg”.
På kvällen åt vi glass på gamla anrika Ghirardellis.
Idag gick vi upp kl 6 och åkte mot Los Angeles. Vi tog kustvägen ner, vilket tog en evig tid men det var verkligen värt det, för vilken väg! Det var urtjusigt hela vägen. Klippor och stränder och glittrande hav och termometern visade på 23 plusgrader! Inte dumt! På ett ställe stannade vi och tittade på sälar. Vi träffade på en guide som berättade att sälarna kommer tillbaka varje år när de ska föda ungar. Och vi hade sån tur så vi var här precis nu, för de hade små ungar som inte kan ha varit många dagar gamla. Det var kul att se.
Fick även en skymt av en delfin som simmade och hoppade i vattnet lite längre ut.
Resan gick bra och så småningom på kvällen nådde vi Los Angeles och började leta hotell.
Vi hittade rum på samma hotell i Hollywood som vi bodde på förut, så nu har vi nära till Universal Studios som vi ska besöka imorgon.
Ha det så gott!
Kramar från oss alla
Hur stor släpkärra har ni skaffat?? Det blir många sakar att släpa hem!
Vad heter vinet från Sutter Home
Välkommen hem!!!!!