har vart en intressant vecka. jobbat på posten i måndags. fick en liten inblick i hur det kan vara att vara tomtenisse. oændligt med brev och paket som ska sorteras och skickas ut till rætt person och under tiden som man kæmpar och sliter så spottar maskinen bara ut mer. det spelar verkligen ingen roll om man jobbar på som en speedad galning. det kommer alltid mer brev och paket. bara en totalt monoton dag, tack.
arbetsløs tisdag och onsdag. inte kul…
igår torsdag, jobbade jag dæremot som faaaan. dagsuppdraget var på en flyttfirma och jobbet underskattades så vi kørde ett monsterpass på 14 timmar i princip utan rast. paret som behøvde flytthjælp bodde naturligtvis uppe på holmenkollen i ett område som man inte kunde nå med flyttbil och slæp vilket betydde mer arbeit fur oss och mer træningsværk. många minnen från lumpen kom tillbaka nær det børjade snøtøa (snøblandat regn som bara blir tø). hela arbetsmoralen sjønk och jag ville verkligen inte gå ut i kalla och bløta converse och plaska runt med bord och bænkar. det var helt sinnsykt mye ting som skulle med i bilarna. trots att vi packade tight och bra så fick inte allt plats och då var de ændå två flyttbilar + ett stort slæp.
det var ingen dålig arbetsdag trots vædret. paret var assjyst och gav mig två hela grillade kycklingar, två halvmetersbaguetter samt en stereo med grammofonspelare och två høgtalare hehe. sjyst dricks lr? tjænade dessutom runt 2000 kr på den dagen med all øvertid. det gick faktiskt så bra att jag har ett extraknæck som flyttgubbe nu. chefen messar mig vilka dagar som det ær jobb så messar jag bara tillbaka vilka dagar jag ev kan jobba. passar adeccogutter utmærkt =P
børjade æven mitt nya jobb som vaktmæstare och det vantrivs jag redan med. fy fan så osocialt jobb. mina uppgifter består i att køra bil till olika områden i oslo dær jag har x antal uppgifter att gøra. exempelvis stæda, kolla lyset, ventilation, olja osv osv. træffar inte en sjæl førutom under halvtimmaslunchen och då sitter man i en trång lokal med gamla målare och vaktmæstare. inget ont om er, men… nej tack. enda ræddningen ær att det verkar va gott om tid øver så man kan åka runt i bilen och lyssna på lite soft musik, dricka lite latte och samtidigt tjæna 130 kr timman på det. ska nog øverleva.
– Bjørn –
ska førsøka svara på några inlægg samtidigt hær. norrmæn kør nog lika galet som svenskar, men vissa trafikregler eller bøter påverkar ju kørstilen som att man får hosta upp flera tusen før fortkørning eller att ddet kostar 5000 kr om man kør mot røtt! det va typ två nævar godis før 50 kronor. ångest… jackan som jag rev sønder på monsterfyllan var från japan och var faktiskt min mors gamla skinnkavaj som jag høll kært. ångest igen. har nu 8000 norska på kontot och hyrorna betalda før tiden ut + att Bjørn Egil ær skyldig mig 6000 kr i deposition. så jag tror ændå man tjænar på att jobba i norge. åtminstone en kort period med tanke på att man skattar mindre, och att man får tillbaka både semesterersættning och skatteåterbæring året efter. har hørt om de som med alla ersættingar och så skattat ungefær 9 % av det de tjænat i norge. inte så tokigt. hoppas studierna går bra och att allt rullar på med nya lyan.
klapp, kos och klem!
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.