Segling / 4 wheel drive

Hejsan!
Det var ett tag sen jag skrev sa jag ska uppdatera er lite.

vi har varit och seglat under 3 dagar. Det var helt okay. Det borjade lite roligt for oss. Det finns en massa olika batar man kan aka ut med har. Vissa ar racing segelbatar och vissa ar lungna trivsamma batar och sen sa finns det en hel del ”party” batar. Nar vi bokade batturen sa fick vi hora att det skulle vara en partybat. sa det lat ju inte hel fel. att segla pa dagarna och ha lite skoj pa kvallarna. Sa vi gick och kopte pa oss en karta med ol var och drog ner till hamnen. Varan bat hette dreamcatcher och var valdigt fin. Det var 14 personer som rymdes pa baten. Nar vi satod pa kajen med dessa 12 andra personer var det mest par i 30 ars aldern. Sa vi kande att det kanske var nagot som inte stamde. sen kom kaptenen och det forsta vi fick hora nar kaptenen borjade prata var detta. ”this is not a party boat” och dar star vi med varsin karta ol..haha. sa det var lite skoj.
Sjalva seglingen tyckte jag var jatte bra. det ar valdigt fina oar som man seglar runt mellan. Forsta kvallen var det stjarnklart och jag har aldrig sett sa manga stjarnor som jag sag da. under dagarna hade vi hade allt mojligt vader. nar vi lamnade hamnen hade vi stralande sol. under andra dagen borjade det blasa en hel del och vi fick kanna pa en och annan regnskur. Vagorna blev valdigt hoga och det blev lite dramatik nar varan livbat som lag pa slap efter baten lossnade och kapsejsade. Det var 2 besattningsman och den ena fick helt enkelt slanga sig i jattevagorna. de var nog en 6-7 meter. Han fick kampa rejalt for att komma nan vart. tillslut fick han tag pa den. Da var han helt slut och vi fick dra in honom i en lina.
Vi stanande till pa en del stallen och snorklade. sen skulle vi ha akt till en valdigt fin strand. det ska vara den finaste i australien, tyvarr sa var vadret for daligt sa vi fick aka till ett annat stalle istallet.

Samma dag som vi kom tillbaka fran seglingen satte vi oss pa en nattbuss ner till hervey bay. Den resan tog 13 timmar sa man var ganska trott pa morgonen. det ar inte sa latt att sova pa bussarna.
Dar bokade vi en 3 dagars tripp till fraser island. Man aker en 9-10 pers i en jattestor 4 hjulsdriven jeep. Vi var 9 pers. Det var 2 valdigt trevliga kanadensare, 1 norrman ett tyskt par i 30 ars aldern och sen sa var det 2 svenska tjejer som vi traffat tidigare i thailand. Det var lite skoj.
jag tror det var en valdig tur att vi hade det tyska paret. De korde och stod for planneringen. sa det var en valdig tur. Norrmannen fick agera kartlasare och vi andra stog for ungdomligheten….haha.
Vi hade otroligt kul under dessa 3 dagar. det ar jakligt coolt att aka i en 90 km i timmen pa en stor strand som stracker sig typ 10 mil. Den stranden var klassad som en motorvag =). sen kunde man aka pa mindre stigar in till mitten pa on och till andra sidan. da var det riktigt guppigt men det tyckte jag bara var skoj. vi besokte nagra helt underbara sjoar. en av dom hade riktigt kritvit sand och vattnet var kristallklart. det var som att simma i en swimmingpool. Sen var det en annan sjo med valdiga sanddyner som gick anda fram till vattnet.
det var jakligt roligt for da kunde man bara lagga sig i en bakce och rulla ner i vattnet.
Dar fanns det en massa smafisk i vattnet som nafsade pa en hela tiden. Det var valdigt skont,var typ som att fa lite massage.

Det skulle tydligen finnas en hel del farliga djur pa on. 5 av de 10 giftigaste ormar/spindlar skulle finnas. sen sa fanns det dingos pa on. sa de var valdigt noga med att man inte fick ha nagon mat framme nar man gick och la sig. Jag sag inte ett enda farligt djur. ville ivf se nan dingo men icke.
Den har turen var verkligen skitskoj. Skulle jag garna gorna igen nangang.

nu har vi akt ner med kanadensarna greg och phoebe till ett stalle som heter noosa. har blir vi nan dag innan vi fortsatter varan tripp soderut.

3 kommentarer på Segling / 4 wheel drive

  1. Hej Hannes!
    Jag får ju nästan dagliga rapporter från mamma Sigrid om vad du har för dig, men det är himla kul att läsa vad du skrivit. Förresten, hennes kommentar om budgeten är väl typiskt morsor??? Kör hårt, man lever bara en gång, säger jag. Må så gott. Monika Rex

Svara till