Hejsan igen!
Ja mamma mu jag vet att man ska vara forsiktig i solen, men branner jag mig inte ar ju det tecken pa att jag inte behover solskydd, ska kopa lite coconots olja. Det ar ju snart dags att ”Oil up” =) Kanske inte riktigt an, men snart kommer olja fram.
Har nu begatt mig till Palolem eller vad de heter. Det ligger nastan langts ner i sodra goa. Jag tog en taxi hit, och det tog nog 2-3 timmar, sa det var en bra bit att aka hit. Stranden har ar helt underbar, detta raknas till goas finaste strand. Det som jag personligen tycker ar lite synd ar att langst hela stranden ar det uppbyggt massa bambyhyddor och restauranger och tycker att det skulle se finare ut alla dessa byggnader.
Nar man klev av taxin var dom ju som tokiga att jag skulle valja just deras stalle att bo pa. Gick runt till 3 olika, sen kande jag ju att det lite inte spalde sa stor roll. Sa tog nan hydda som var ganska okej. Och han som hade dom sa. Att dessa hyddor ar mkt battre for dom ar byggda av starkare material, och det materialet ar vad jag skulle kalla playwood skivor som bara ar spikade i langer…hmm… man hoppas ju att det inte blaser upp till storm. I natt var det sa jakla kallt. Det ar verkligen skillnad pa dag och natt. Ska kla pa mig mer innan jag gar och lagger mig idag, sa man slipper vakna upp helt genomfrusen.
Det ar mkt mer turister har, och det finns massa affer dar man kan kopa det mesta. Kanns inte lika idylistk som anjuna. Men man behaver inte heller bli lika uttittad har, for har ar man lite en i mangden, inte nan outsiders som i norra goa.
Dom forsta jag stotte pa nar jag skulle till stranden var det tyska bog paret som jag traffade i vagator. dom ska aa hem imorgon. men det var kul att traffa dom igen. dom ar faktisk jakligt trevliga. Det som ar lite roligt med dom, att dom pratar garna i mun pa varandra, sa det blir lite svart vem man ska lyssna pa. Sa jag foresten att dom heter Jurgen och jurgen, som annu mer stodjer min gay teori. Nog pratat om dom.
Igar var jag skit trott efter partande i onsdags. Sa tankte softa pa ett stalle dar dom visar film. Sa det var nice.
Just det, jag sag risodlingar ocksa nar jag akte hit. eller tror det var det. Sa kan man ju pricka av det pa listan =)
Ha det bra
Kramilikram
Härligt det låter!
Själv har jag surrut på datautbildning i 2 dagar, man blir helt slut av det. Hjärnan kokar liksom över.
I kväll ska jag laga mat till 18 hungriga släktingar. det blir en mastig köttgryta. kram Mamma mu