den med var ”egna” bil

Hejsan!!

Att hyra bil var nog det basta vi kunnat gora har pa nya zeeland. Inte for att vi ar missnojda med kiwi, for det har varit jatte bra. Men nu har vi verkligen kunnat gora vad som faller oss in, och vi har sett delar av landet som vi aldrig skulle fa se innan. Kiwi tar en bara till de stora stallena, men nu har vi kommit ut pa den riktiga nya zeelandska landsbygden. Inatt bodde i i en by med 20 invanare, det fanns inte ens las pa dorrarna. En bonde bjod in oss i sin hage, dar en ko med sin kalv, far med lamm och lamor gick tilsammans. dar fick vi ga och klappa djuren.
Det frackaste var nar Bonden roppade nagra namn(det var namnen pa djuren) och de kom nyfiket springande mot oss.det var en skon kansla. kalven foddes pa nyarsdagen och hette darfor eve efter new years eve

Idag nar vi akte fick vi helt ploytsligt stanna for att det gick ca 1000 far mitt pa vagen. de skulle byta hage, for de skulle pa klippning. Da stannade vi och pratade med bonden och han berattade massa for oss och vi fick ga fram till faren. Det blir sa myckte mer personligt nar man bara ar 4 st som kommer till ett stalle. istallet for 45 st pa en buss.

Under de har dagarna har vi aven fatt se sa mycket annat. Igar kvall akte vi ner till en strand, dar det fanns gulogda pingviner, trodde inte att pngviner var sa sma som de var. Man fick halla sig pa langt avstand for de ar valdigt radda for manniskor. Vi traffade en kille som jobbade for NZ naturskyddsforening, han berattade det att nar pingviner blir radda sa flyr de inte, utan staller sig alldeles forstenade. darfor tror folk att de inte ar radda och gar fram och lyfter upp dem for att fa fotograferas med dem. Usch vad hemskt tycker jag, fattar inte hur folk tanker.

Idag pa morgonen akte vi till en strand dar det fanns delfiner, och vi fick SE dem, visserligen pa langt hall men anda. Att fa ha sett dem i erkligeheten kanns riktigt frackt!!

MIlford Sound var en upplevelse utan dess like. Nu i efterhand kan vi ju beratta det att manga avradde oss att aka dit sjalva med bil, utan istallet ta en busstur, for att vagarna skulle vara sa daliga, med flera 100 meters stup och jatte kurviga. Tror att alla sa detta for att de ville tjana pengar pa att salja en busstur till oss. For vi markte inget av detta alls. Sa vi ar nojda att vi trotsade alla och akte. Val darute sa fick vi en ritkigt bra dag for att vara milford, brukar alltid regna men vi hade uppehall hela tiden, solen kika tom fram ibland. Vi ick se helt otroliga vattenfall med batturen vi akte, men bara bilturen dit ut var vart sin vikt i guld.

Det kanns jatte kul att vi har traffat NIna och Petter, de ar verkligen jate trevliga. och de kanns lite trist att vi snart skall skiljas at. fast vi har fram till den 3 februari tillsmmans. Sedan aker de visserligen ocksa till Australien, men de skall bara vara dar i en manad, sa de maste aka mycket fortare an vi.

Imorgon skall vi formodligen ga pa NZ nationalsport, rugby, skall bli kul att fa se en san match, vi skall aven se albatrossar, daniels stora drom. Klockan ar stalld pa halv atta, sa vi maste ga och lagga oss for att orka upp.

For er som tror att detta a en glidig semester, sa kan vi medela att ni har fel. vi haraldrig gatt upp senare an kl 9 tror jag, och den vanligaste tiden att ga upp ar runt atta.

Pappa Claes
Sa nu har de antligen haft sin spakvall, var det nat brak pa festen da? eller var det lika lugnt som pa min 18 ars fest? Det finns tyvarr inte gammeldansk har, annars hade det saklart varit det enda Daniel drack!! Men nar olen kostar ca 15 kr litern sa blir det de man dricker

Robban
Inte vara besviken pa oss, vi ska kanske gora den for din skull!!

Mamma ann-britt
Det var inte pga av ol som nasorna var roda, utan for att vi hade spenderat hela dagen i solen. Hoppas vi i alla fall. Ta det lugnt med allt godis, vi vill inte hitta godispapper bakom soffan nar vi kommer hem!!

Anders
Kul att du hittade hit. Nar vi kommer hem blir det starkare grejjer, men vi kommer nog vara for snala for att ga ut i sverige, dar ar allt for dyrt for oss nu!!

anna och cissi!!
Hoppas att ni ser ett slut pa era studier snart, det gor inte daniel, han sitter med angest har nere. Tycker han borde slappa det. Han ni tid kan ni ju alltid titta over en stund, hade varit roligt att fa dela allt detta med er och era pojkar med. Daniel tycker att bara pojkarna skall komma ner, men jag foredrar lite kvinnligt sallskap.

Manga kramar carin och daniel

Var den första som kommenterar

Svara till