Moçambique – allt populärare bland backpackers
Moçambique i sydöstra Afrika har seglat upp som en allt populärare destination för backpackers de senaste åren.Kombinationen av charmig befolkning, ett stort utbud av både safari och bra dykning är delvis orsakerna, men också det faktum att Moçambique fortfarande är relativt oexploaterat. Moçambique är kanske inte den mest självklara destinationen i Afrika, men landet har en kustremsa med i stort sett helt oexploaterade vita stränder och om man är intresserad av dykning så har man definitivt kommit till rätt plats.

Dykning
Moçambique anses ha några av de bästa platserna för dykning i hela Afrika. Mest känt är Tofo Bay, Inhambane för möjligheten att simma nära valhajar året runt. Nära Inhambane ligger också Jangamo Beach känd som en av världens mest spektakulära strand av UNESCO.
Norr om Tofo återfinns också Bazaruto Archipelago National Park, en nationalpark bestående av fyra öar. Här råder verkligen lugnet. Utbudet av restauranger och turistattraktioner är knapp. Bazaruta är dock inte idealisk för budgetresenären, då priserna är relativt höga.

Strandliv
Längst hela kusten finns flera stränder med privata hus (lodges). I norra Moçambique ligger Moçambique Island, tidigare huvudstaden med en arabisk atomsfär. Flyg går till Nampula, Lumbo Airport. I Nampula kan man lätt hyra en bil och ta sig norröver till Nacala och Pemba.
Pemba är en av de populäraste destinationerna i Moçambique, också känt för sina vackra stränder. Om man verkligen vill uppleva paradisöar ska man ta sig ut till Portuguese Island eller grannön Inhaca Island. Från Maputo avgår det dagligen båtar och färjor. Det går även att ta sig ut till ögruppen med flyg från Maputo.
Maputo
Huvudstaden Maputo är väl värt ett besök. Det är en stad i ständigt rörelse med lokala marknader, fiskhandlare, museum och stränder. Staden är även känd för sitt livliga nattliv och gillar du livemusik är det bara att strosa runt mellan de olika barerna och restaurangerna, som bjuder på olika stilar av liveband.
Om man är sugen på en mindre getaway från Maputo så är Xai-Xai, Bilene perfekt att ta sig till, några timmars bilfärd norr om Maputo.
Safari
För den som är intresserad av safari så är Kruger National Park närmast. Centralt i Moçambique ligger även Gorongosa National Park. Enklast tar man sig dit med flyg till Beira från Maputo. Befinner man sig längre norrut kan man ta sig till Cabo Delgado gamepark. Både Gorongosa och Cabo Delgado är mindre och mer primitiva game parks.

Ta sig runt
Bästa sättet om man verkligen vill uppleva Moçambique är att ta sig runt i med de lokala minibussarna även kallade ”chapas”. Det är dock rekommenderat att man har gott om tid för bussarna stannar lite när som helst och var som helst och lämnar av och tar upp nya resenärer. Det finns även bussbolag mellan de större städerna för den som vill resa mer bekvämt.
Bästa tiden för att besöka Moçambique är maj – november och landet gränsar till många andra länder som är populära bland backpackers: Sydafrika, Swaziland, Zambia, Zimbabwe, Malawi och Tanzania.
Strax norr om Tofo ligger Barra Beach som är en lika fin strand, men när vi var där över jul och nyår var vi nästan ensamma. Vi hyrde hus där i en vecka och fick massor för pengarna. Men om man åker själv bör man ha en fyrhjulsdriven bil, vilket vi inte hade. Men Barra är helt klart värt att nämna om ni ändå skriver om Inhambane och Tofo.
Jag kan rekommendera att lifta. Mot en ersättning om ca 50% av chapa priset kommer man fram mycket snabbare och ibland bekvämare.