Tisdag
I tisdags på morgonen var jag först och tittade på kejsarpalatset i Tokyo och även trädgården…. Är ju mest trädgården som går att se eftersom det inte går att gå in i palatset….
Sedan åkte jag vidare till ”Korea town” i Tokyo. Område där många koreaner bosatt sig i Tokyo. Område som blivit hippt pga kpop och där säljs allt möjligt krimkrams från de stora koreanska artisterna tex.
Testade också den omtalade potatis och mozzarella ost pinnen.
Sedan åkte jag vidare därifrån och besökte även takesita Street.
Onsdag
Doraemon muséet. Tyvärr var resan dit väldigt lång så så mycket mer hann jag inte med idag.
Nåväl Doraemon är en viktig figur/katt som kommer ifrån framtiden som åkt tillbaka i tiden och hjälper barn med sina saker från framtiden.
Senare på kvällen åkte jag tillbaka till harajuku och besökte monstercafeet.
Torsdag
Odaiba en konstgjord stor ö här i Tokyo. Där blandannat divercity, gunnam statyn och annat finns.
Är jättefint där.
Fredag
Började morgonen med att upptäcka att mina svarta byxor har växt i resväskan eller så har jag går ner i vikt medan jag varit här.
Fast å andra sidan så maten här är nog väldigt kalori snål. Nåväl jag kunde iaf använda byxorna utan skärp.
I dag besökte jag fiskmarknaden. Den är trevlig men lite för mycket folk egentligen.
Sedan ligger en av Tokyos många fina parker i närheten så besökte även denna.
Efter det åkte jag vidare för att se meiji templet. Sedan åkte jag hem till hotellet.
Lagom till solnedgången gick jag till Tokyo skytree, det ligger ungefär 30 minuter bort.
Hade redan löst biljett innan jag åkte till Tokyo. Så jag gick bara förbi kön vilket är trevligt.
Nåväl uppe där så såg jag hela vägen till Fuji. Men det är också ett bra sett att se hur enormt stort Tokyo egentligen är.
Nu har jag inte speciellt mycket mer att berätta.
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.