Inte trodde jag att man kunde bli så dålig av att ha festat en kväll.
Det kunde man inte heller.
Har legat sjuk i Dengu-feber i en och en halv vecka. Utan tvekan det värsta jag varit med om! Jäkla myggor, ska aldrig slarva med myggmedel igen!
39-40 graders feber har jag legat i varje dag. När man har 39,9 i morrontemp är det kanske dags att bli orolig?
Som tur är det en mildare form av denu detta år…förra gången dog det 800 indoneser i det. Men så vidare mild behandlad känner jag mig inte.
Dengu är bokstavligen ”bonebreakfever” när det är som allra värst. Ett tag trodde jag gråtande att mina ben i kroppen skulle explodera. Värken i ryggen är obeskrivbar, måste sitta och sova. Efter några dagar kom ändå det som var värst. De jäkla utslagen. Över hela kroppen och satan vad de kliar! Speciellt på fötterna och händerna. Igår kunde jag inte öppna korken på min vattenflaska själv.
Har kliat sönder händerna så totalt att det känns som jag har lagt dem på två skållheta kokplattor. Jag vaknar på nätterna av att jag kliar mig.
Indoneserna har sprungit in och ut ur mitt rum med vatten, mat, olika huskurer och mediciner. Såå söta har de varit =)
Nu har jag frisknat till, men kära systeryster har också blivit stucken av en mygga. =(
Riktigt trist….kanske uppsöker läkaren om det inte blir bättre om några dagar. *hoppas*
Ha det gott!
/Karin
[img=Karinbostrand2005_6_15_12_8_38.JPG,104008]
nu har srilankan folk
lider av dengue
efter tigerna forsvunnit
kom myggor värre än
tigerna