Hola amigos!
Det är visst en vecka sedan senast sa hög tid att plita ner nagra rader igen…. Inte för att denna veckan varit sadär jättespännande och händelserik men den har ända varit minnesvärd pa sitt sätt. Helgen som var testade jag Buenos Aires nattliv lite och där kan man vekrligen tala om NATTLIV med barer som det börjar hända ngt pa efter midnatt nagon gang och nattklubbar som det är full fart pa till 8 pa morgonen… och detta gäller visst även pa vardagar. Själv höll jag ut till kl 05 som längst men hade roligt sa länge det varade. Öl och drinkar behover man verkligen inte ruinera sig pa och pa dom ställen jag gick var dom inte vidare strikta med klädstil och dylikt vilket var skönt.
Buenos Aires, denna jättestad med sina ca 12 miljoner invanare, var verkligen en skön och behaglig stad att vara i och jag kan lätt första dom resenärer som ”fastnar” där betydligt längre än dom hade planerat. Det finns manga trevliga och behagliga omraden som bade har en ”puls” och samtidigt känns trygga och säkra vilket inte är helt oviktigt här i Latinamerika. Poliser finns det väldigt gott om och man kan verkligen tala om kvarterspoliser eftersom dom verkar ha typ ett kvarter eller en gatukorsning att ansvara för. Verkar trakigt dock kan jag tycka som är van att röra mig över stora ytor när jag jobbar.
Jag hade blivit rekommenderad ett vandrarhem av en bekant hemifran och det var verkligen sa bra som han sa. Jättebra för att umgas med andra backpackers men samtidigt ett bra läge i ett lugnt och trivsamt omrade med gott om barer och restauranger. Gatorna i Buenos Aires omges till stor del av hus pa 6-7 vaningar eller högre sa det kan vara lite svart att se landmärken att orientera sig efter men nagot som underlättar är att för varje nytt kvarter pabörjas ett nytt hundratal i gatunummer. Da kan man enkelt räkna ut hur manga kvarter det ar till den adress man ska till vilket inte är helt oviktigt eftersom manga gator har nummer pa 5000 och högre. Har man da otur har man typ 50 kvarter till sin adress och DET tar sin lilla tid att promenera. Taxi ar väldigt billigt dock och de slar självmant pa taxametern vilket uppskattas av oss som nagon gang rest i exempelvis Asien. Tunnelbanan fungerar utmärkt dessutom och med 1,80 kr/biljett kan man inte klaga alltför högljutt.
Sa förutom att dricka öl, snacka med backpackers och kolla pa filmer i Buenos Aires sa var jag och tittade pa en ganska turistisk antikvitetsmarknad i San Telmo pa söndagen. Där fanns det även gott om tillfällen att titta pa gamla skräcködlor (nagra av dom finns pa bild) som dansade tango men även en del bättre bevarade dansörer. Nagra museer blev det inte denna gangen men jag lär ju atervända (med glädje) till staden och da kanske det blir lite sánt gjort ocksa.
I mandags kväll tog jag mig till den gigantiska bussterminalen i Buenos Aires. Det finns 75 plattformar för avgaende bussar där och bussarna star inte pa sin plattform mycket mer än 15-20 minuter innan det är dags för avgang och strax därefter rullar nästa buss fram. Verkligen ett imponerande skadespel att sta där och titta. Langfärdsbussarna haller riktigt hög klass och man far mat (inte varldens godaste men ända) ombord och dom finaste bussarnas säten ar i princip i klass med min TV-fatölj (minus gungstolsfunktionen givetvis) hemmavid. Själv gav jag mig ut pa en 35-timmars bussresa ner till Rio Gallegos som ligger i princip längst soderut pa kontinenten. Hit anlände jag i onsdags morse och jag hade helst fortsatt direkt men bussen till Ushuaia pa Eldslandet var fullbokad fram till lördag morgon. Jag kände mig lite för lat för att aka nagon annanstans varför jag valde att stanna i Rio Gallegos, en stad som egentligen är väldigt trakig och intetsägande. Här har jag läst, käkat glass och vilat mestadels men igar blev det en heldagsutflykt till ett ställe där 60 000 par Magellanpingviner häckar och föder upp sina ungar. De bygger sina bon under buskar och omradet är inte vidare stort sa det fanns pingviner vart man än vände sig. Ungarna star och skriker pa sina föräldrar som är i havet och hämtar mat och dom vuxna verkar ocksa sta och skrika en massa. Helt luktfritt ar det inte heller men jag gillar pingviner, väldigt vackra och fascinerande djur. Fick se en ganska stor unge bli matad ocksa och det gar till sa att den kör ner i princip hela sitt huvud i svalget pa sin förälder för att komma at den mat som foraldern pa ngt sätt trycker upp.
Hur är det da att aka buss i 35 timmar kanske ni undrar? Tja, jag har akt langre tagresor förut men tveksamt om jag akt nagon langre bussresa än sa här. Lite orolig för tristess var jag allt pa förhand men samtidigt ville jag bra gärna komma soderover snarast möjligt varfor jag valde att aka direkt utan uppehall. Det gick overraskande bra maste nog betyget bli. De visade filmer nästan hela tiden och de flesta var pa engelska. Tyvärr var det pga bristande kvalitet en hel del vi aldrig fick se slutet eller ens andra halvan av fast som tur var var det ingen olidligt spännande film jag gick miste om slutet pa. Sen läste jag en hel del, lyssnade pa musik och slumrade. Det hade varit skönt med ivartfall nagra fler benstrackare dock än de totslt 4 st pa 5-15 minuter vardera som vi till sist fick. Vi tog oss dock 275 mil och da gäller det att ligga pa om man ska komma fram nagon gang. Jag befinner mig nu i Patagonien och det ar till stora delar ett enormt trakigt och enahanda landskap med vare sig träd eller hus att se längs vägen utan det är bara gräs och laga buskar att se. Kommer man vasterut, närmre gränsen till Chile, blir det vackrare dock med bergskedjor och glaciarer bland annat.
Imorrn bitti bär det av till Ushuaia vilket kommer ta 11-13 timmar ungefär. Ni far gärna halla en tumme for att jag hittar nagonstans att bo där utan alltför mycket letande för jag och en skotte har hallt pa och ringt till olika ställen igar och idag men det verkar vara enormt fullbokat for tillfallet… argentinarna har själva semester nu ocksa. Till sist brukar det alltid ordna sig men det ar ju skönt ju snabbare och smidigare det gar.
Pa aterhorande!
Urban
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.