Underbara Bangkok

Tillbaks i kara gamla Bangkok; staden som aldrig sover! Vi var och shoppade igar kvall i det stora varuhuset MBK (8 vaningar dar varje vaning ar stor som en fotbollsplan). Samtidigt passade vi pa att ga pa bio (som ju ocksa finns pa MBK). Vi sag ”Stuck on you” och fick oss ett gott skratt. Innan filmen borjade spelades Thailands nationalsang upp och en liten film med kungen visades. Alla i biosalongen stod upp under detta. (Vi har varit med om detta innan i Thailand nar vi har akt tag; precis innan taget skall ga spelas nationalsangen och alla star upp).

Forut nar vi atit kvallsmat kom tva killar gaende som vi tidigare traffade pa Koh Chang. De ska ocksa flyga hem om nagra dagar och gor ungefar samma saker som vi (shoppar och roar oss). Nar man ar ute och reser ar alltid varlden liten, det ar valdigt ofta man springer pa folk man traffat tidigare under resan. Vi gjorde upp att vi ska traffa dem pa MBK i morgon for att ta en fika!

Vara dagar har i Bangkok blir val ganska lika allihop; pa formiddagen ligger vi en stund vid poolen och sedan gor vi stan. Vi ska passa pa att ata sa mycket god curry som mojligt innan vi aker hem (aven om vi nu vet hur man gor god sadan dar hemma), den ar ju sa mumsig har i Thailand!

Angaende de tveksamma barerna i Pattaya kanske jag inte var overtydlig i den senaste dagboken; tveksamma barer finns bade har och dar i Thailand (vi har sett en hel del under aren), men i Pattaya var det extra manga!!

Nu ska vi snart ga och sova sa vi orkar med annu en dag i ett varmt och underbart livligt Bangkok! Vi har kommit fram till att Bangkok nog ar den storsta staden vi nagonsin besokt!

Var den första som kommenterar

Svara till