Bangkok – New York City………

Kara dagbok!

Da har det aterigen hant lite saker har borta. Senast jag horde av mig satt vi i Kota Bharu. Vad som hande efter det ar lite svart att forklara, men jag far val forsoka!

Vad jag inte berattade senast var att vi redan pa Koh Tao bokade flygbiljetter till New York! En avstickare nagonstans var hela tiden planerad men vi visste inte riktigt vart (vi hade mest tankt pa stallen som Fillipinerna eller rentav Tokyo). USA-tanken vacktes nog forst av lost snack om att Gustaf ville till St Louis (varfor just st Louis?)… Sen rullade det bara pa och till slut vacktes tanken om New York. Vi tankte val mest ”fy fan va haftigt”. Ord blev till verklighet och hej a ha sa hade vi biljetterna bokade.

Efter Kotah Bharu tog vi taxi till gransen, varsin moppetaxi till minibussen som tog oss vidare till Hat-Yai. Darifran tog vi flyget till Bangkok, korde en ”one night in Bangkok”. Det var verkligen snabba ryck eftersom planet lyfte natten darefter. Forsta och enda heldagen i Bangkok hade vi planerat att hinna med mycket.. Men nar vi hamtade ut flygbiljetterna valde till slut Mattias att stanna i Bangkok!!! Det tog verklgen emot att lamna killen ensam i denna storstad! Ar dock ganska saker pa att han ar den i ganget som klarar att vara ensam bast! Gustaf ar definitivt samst!

Hursomhelst var det fortfarande snabba ryck som gallde! Nu skulle vi handla vinterklader! Kopte varsin munktroja pa Khaosan, sen drog vi till MKB (stort shoppingcenter) dar vi inhandlade tva likadana jackor (skitsnygga…:) ungefar likadana Jeans, och kronan pa verket: varsin Yankeesmossa!! Allting cheap cheap! Ska ocksa skanka ett djupt tack till Mattias eftersom jag fick lana hans gore-tex-ubatar!

Efter det var det inte sa mycket mer att gora an att saga farval till var van, som vi inte skulle fa se pa 10 dar och aka ut till flygplatsen.. Efter lite tjafs vid incheckningen om ”ticket away from Thailand” tjatade vi oss igenom och sa satt vi pa planet till Taiwan!

I Taipei var det byte av plan till en 747a som tog oss vidare till Anchorage i Alaska. Gustaf han dock med en frackis vilket jag ar honom djupt tacksam, han gick fram och sa att han hade ryggproblem vilket ledde till att vi fick platserna vid nodutgangeng och hur mycket benutrymme som helst! Samma procedur upprepades sedan pa hemvagen!

Att se sa mycket sno och berg pa en och samma gang kom verkligen som en chock for oss!
I Alaska gick vi aven igenom den Amerikanska gransen! Man kande sig verkligen som en flykting eftersom nastan alla andra passagerare var kineser (China Airlines)!..:)
Allt gick dock finfint och efter ett tag sa lyfte vi mot New York!

Nar vi landade pa JFK sa hade vi 21 timmar effektiv flygtid i kroppen.. Vi tvingades aven vanda pa dygnet helt eftersom det var 12 timmars tidskillnad fran bangkok! Nu var vi tom. narmre Sverige an Thailand!

Vi landade pa kvallen och hade en vagbeskrivning som skulle passa var budget. Baggis tankte vi och hoppade pa Air Train, dock akte vi at helt fel hall.. Nar vi steg av vid helt fel station sa skedde ett mirakel! En skittrevlig argentinare som bodde pa Manhattan erbjod oss helt frivilligt att skjutsa oss gratis direkt till vart boende! Battre kunde det inte bli och pa vagen fick vi hur mycket tips som helst!

Det marktes att det gick mot var i New York men vi upplevde det som skitkallt! Inte van vid kyla!! Man borjade nastan langta tillbaka till varmen bara efter ett par dar!

Men under dessa 8 heldagar i New York hann vi verkligen med hur mycket som helst! Staden levde verkligen upp till alla forvantningar och mer an det! jag kan omojligt rabbla upp allt vi hann med men nagra av favoriterna var tex. turen till Liberty och Ellis Island, Ground Zero, NBA i Madison, svenska kyrkan (svenskt godis), rundturen i FN-huset, Brooklyn promenade, Central Park, Intrepid (hangarfartyg), Empire state building, St Patrick’s day parade (varldens storsta parad! riktigt haftigt!!)

Att Ida var dar i tre dagar har val manga forstatt pga bilderna, mer om det i gustens inlagg…!!

Nu har vi kampat oss hem till Bangkok igen och checkat in pa ett stalle pa Khaosan. Flyget hit var inte skoj (bl.a. forsening i Taipei). Gott a traffa Mattias igen som overlevt vistelsen och lart kanna Bangkok riktigt bra (han blir nu var guide)! Gusten a jag e bada hur sjuka som helst! Hoppas allt blir battre om ett par dar!!

Hoppas allt e pa topp!

//Wallisson//

About Calle Wallisson 14 artiklar
lugn och harmonisk

Var den första som kommenterar

Svara till