Snart e vi hemma igen!

Mmmm… Sa har i sluttampen pa semestern ser man tillbaka i backspegeln och kan inte riktigt forsta vart all tid tog vagen? Hur kunde tre veckor rulla forbi sa fort?

Just nu ar vi pa Milos, en o som bade jag och Sarah har lagt hogt upp pa topplistan over platser vi sett pa den har resan. Adamas ar en lagom liten stad som ar riktigt mysig utan att bli trakig. Manga fina restauranger och barer att besoka pa kvallen och fina strander att bada pa.

Sa vad har hant sedan senast? Jo, jag gjorde ju tva dyk som verkligen ateruppvackte intresset for dykning igen. Nu kan jag inte ga runt o tanka pa annat an blackfiskar, anemoner och korallrev. Det forsta dyket var ett vanligt hederligt revdyk och ska jag vara arlig sa blev jag, med thaliands vatten i minnet, en aning besviken. Fiskarna var inte lika talrika och vackra och revet i sig var inte alls av samma magnitud som det i Thailand. Dock var det en paminnelse om hur man balanserar i vattnet och infor det andra dyket, grottdykningen, hade jag ater upptackt hur man manovrerar under vattnet igen. Grottdykningen var daremot jattebra! Roligt att fa lite storre utmaning under vattnet nar det marina livet var lite tanigt. I och for sig lyckades vi hitta en blackfisk som vi retade till att spruta sitt black innan hon resignerat simmade ivag.

Annars har dagarna mest flutit pa med sol o avslappning hogt upp pa schemat.

I morgon bar det ivag till Aten med en bilfarja som tar 8 timmar pa sig att komma fram. Farjan gar fyra pa eftermiddagen, sa det blir till att gora det bekvamt for sig o forsoka fa lite somn.

Ha det bra allihopa sa ses vi snart!

Henrik o Sarah

About Henrik Högberg 17 artiklar
hum... beskrivning. Eh.. nej! Ni får helt enkelt läsa mina resedagböcker och bilda er en egen uppfattning. /Cheers

1 kommentar påSnart e vi hemma igen!

Svara till