Besök hos fadderbarnet!!

Helloooo!

Vi behovde inte vanta tills Bangkok for att lagga upp bilder. Hittade ett ”hyfsat” internetcafe har i Siam Reap sa nu finns det lite nya bilder!

Idag har vi varit och besokt vart fadderbarn! Det var verkligen JATTE roligt. De kom och hamtade oss halv 9, bilfarden tog ca 30 min. Inte sa farligt! Sen satt vi och pratade med hela familjen en stund och lamnade vara presenter. Vi hade dessutom med oss en kasse med godis till byns barn som blev valdigt uppskattat. Toeam (vart fadderbarn) blev nog mest glad for fotbollen vi hade med oss. Alla var dessutom valdigt intresserade av fotona vi hade med oss hemifran pa sno och annat kul. Antagligen hade vi kunnat ta med oss vad som helst for dom hade ju inte direkt ett overflod av saker. Hangmattan vi hade med oss kommer nog till anvandning for den som hangde under huset sag ratt sliten ut.
Efter besoket hos familjen akte vi till Toeams skola som Plan byggt och tittade lite. Barnen fick se sig sjalva pa korten vi tog med digitalkameran och aven en snutt pa videokameran hemifran Toeams hus. Det gillade dom!

Nar vi kom tillbaka till stan var vi varma och svettiga och lite sugna pa att bada. Sa vi fragade pa vart guesthouse om de visste nagot hotell som har pool som vi kanske kunde bada i. Vi blev tipsade om ett inte allt for langt bort och akte darfor dit. Dom skulle ha 20 USD (!) per person for att fa tillgang till poolen. NOOOOG!! For forsta gangen pa denna resan kande vi oss lite fattiga. =) Nasta hotell vi provade skulle ha 12 USD per person… vi nappade inte pa det heller utan gick istallet och at lite lunch.

Imorgon vantar den varsta bussresan i hela sydostasien sags det… Kanns ju kul!! 10 h totalt varav 5 h pa varldens skumpigaste vag fram till Thai-gransen… Tjihooo.. Men men… sen blir det shopping i Bangkok sa det kan val vara vart det kanske!! En flygbiljet kostar over 100 USD och bussbiljetten 10 USD, sa valet var inte sa svart!

Efter Bangkok aker vi antagligen till Phuket omradet och sedan tar vi ostkusten innan vi aker ner till Malaysia. Men det ar lange kvar tills dess… Manga timmar i solen skall forst avverkas pa Thailands strander. 😉 Har ar det for varmt for att sola, eftersom vi inte har nagot hav att svalka oss i.

Hur ar det med resfebern forresten Sara H? Nar ar det ni kommer till Bangkok? Och vart aker ni sen?

Mamma Karin, det gick inte att kopa presenter for 500 spann… Sa mycket varor finns inte i hela Kambodja typ. 😉 Men vi kopte en hel del anda!

Horde forresten att det snoade och var -6,5 pa tjorn i morse… da har man inte direkt nan hemlangtan!! Kom du till jobbet Lisbet?

Armida, jag har tagit kort pa den fattiga pojken som du ska fa se nar jag kommer hem! (finns aven i fotoalbumet) Och dom tyckte forresten att du var lik mig pa korten! Ar jag SAA sot?!?! 😉 Pussgurka!!

Tack Claes for trojan! Den uppskattades!!!

SIBK, Bra jobbat gubbar, sag att ni vann sist ocksa! Se till att vinn sista matchen nu och kvalet!! Sa man kommer hem som div 2 spelare… ajajaj 🙂

Emme, hur gar det med vara alsklingar? Ge dom massa pussar & kramar fran oss!

Ha det sa bra allihopa sa hors vi snart igen… fran Thailand da…

Massa miljoner kramar och pussar

Risberg & Tillander

About Madicken 28 artiklar
En uppdatering är på sin plats. Har inte vara inloggad på flera år och mycket har hänt sedan dess. Ny kille, 2 små pojkar, hus osv. Men en sak är samma - jag älskar fortfarande att resa! Vad har hunnits med sen sist... Australien, Thailand (igen), Förenade Arabemiraten, Kroatien, New York och lite annat. Hänger några kvar här från tiden 2004-2007? Några gamla resedagböcker finns här: http://www.mintur.se/medlem/madicken Besökta länder: EUROPA Norge Danmark Tyskland Belgien Nederländerna Luxemburg Frankrike Spanien Andorra Monaco Italien Österrike Schweiz Lichtenstein Tjeckien Slovakien Ungern Grekland Turkiet Kroatien ASIEN Vietnam Kambodja Thailand Malaysia Singapore Förenade Arabemiraten AFRIKA Uganda Kenya Tanzania OCEANIEN Australien NORDAMERIKA Usa (New York) ... och fler skall det bli! www.hillmanwonders.com

Var den första som kommenterar

Svara till