bort fran kameler och sand dynor.

Hej igen! jag var uppe i Las palmas. Åkte kl 09.30 upp dit med buss som tog 1½ timme. Jag börja gå söder ut för att kika på Catedral de Santa ana vilket är en enorm byggnad. Jag gick aldrig in. Vilket jag ångrar. För jag är lite nyfiken hur det såg ut invändigt. Jag var även utanför casa museo de colon.Cristoffer Columbus äventyr i världen. Allt det här ligger fint. Som i gamla stan kan man säga med trånga gränder. Men trevlig miljö.
Jag tog mig vidare efter östra sidan av Las palmas. Och såg deras enorma hamn med last båtarna som låg utanför. Jag tror att Las palmas är ganska stor transit hamn. Containern stod som legoklossar på varandra i hundratals.
Jag gick och gick och kom till slut till mitt mål playa de las canteras. Det var där jag fick uppleva min första utlandsresa med mina föräldrar och min bror 1978. Till saken hör att vissa av dom här hotellen komplexen är i dag. motsvarande k-märkta.nu här i Las palmas. Så mycket står tydligen kvar. Och det är en makalös kust remsa. Gissa om det är konkurrens mellan restaurangerna när dom ligger 2meter från varandra på strandremsa på 7-8 km.
Jag tänkte när var på väg dit. Jag var ju liten då. Med allt vad det medför. Vad man uppfattade då. Med vågarna är ju mycket högre där. Än på syd kusten. Kan jag konstatera. Det har väl med vindarna att göra. Jag fick revidera mitt omdöme.

Tillbaka till Maspalomas vid 17 tiden efter massa trafik olyckor efter vägarna.

Jag har även lycks läsa klart boken The Kid. Om Stuey Ungar levnad. Vilket är makalöst liv och tragiskt slut. Han vann väldsmästerskapet i poker 3 gånger. Men sluta olyckligt men för tidig död vid 45 års ålder och helt utblottad. Väldigt välskriven bok.
På lördagen var det som jag trodde och hoppades på fult med matcher på planerna bredvid mig. Allt från pojklag till juniorer och en veteranmatch.
Ganska kul när man kan gå mellan planerna med 100m avstånd. Junior matchen var helt okej. Jag kan tycka det är lite roligt att se fotboll på lokal
Nivå. När man är bortskämd med topp fotbollen i vardagsrummet hemma.

I dag söndag har varit med buss tur upp till bergsstaden Teror som hade marknads dag. Med stopp på vägen för gratis frukost. Med presentation och försäljning av ull produkter.
Och det var madrasser , kuddar , sängkläder. Faktum att det var ganska intressant
Men jag är ju inte den som bara slår till så där. Men har aldrig legat på en formbarare madrass för kroppen någon sin.
Uppe i Teror var det marknad. Allt från korv till textiler och souvenirer. Teror ligger på 1000 meters höjd. Det var bara 15 grader där uppe. Och kalla passadvindar blåser in där. Därför det är så grönt och fint. Och regnar förstås.
Jag fundera på hyra bil en dag. Det går helt bort om man ska upp runt bergen. Vägarna är smala och mycket turistbussar. Vilket gör att man måste tuta i kurvorna. Backa och trixa för komma förbi varandra.
Nä , det finns bra buss arrangemang . Och har man guide också. Och kan koppla av. Jag tycker man ser mycket bättre uppe från en buss med.
I kväll kommer en barndoms kompis ner hit sista veckan Janne. Så det blir kul. Får se vad ger oss ut på för äventyr nästa vecka.

Hälsningar Thomas

About Thomas Carlsson 69 artiklar
jag är en människa. som tycker om det mesta i livet. men det bästa är antagligen att få se och uppleva andra länder. förutsättnings löst från sina egna perspektiv. utan påverkan från från någon. vilket jag ser som en stor gåva i sig. som man ska ta till vara på.så mycket man kan. efter ett antal chaterresor. tidigare i mitt liv. så gjorde jag min första lång resa till Thailads övärld 2002. och fick tycke för just långa resor. men uppskattar fortfarande sticka i väg en vecka i mellanåt. om tid och möjlighet finns.

Var den första som kommenterar

Svara till