Hunter Valley

Jag ar kar i Australien.

Vore det inte for flugorna skulle jag latt kunna flytta hit imorron om det vore sa. Paret vi traffade i NZ sa att det skulle vara mycket insekter vid den har tiden pa aret, men van som man ar vid flugor, mygg och broms trodde jag att det skulle bli en liten piece of cake. Icke, icke. Begreppet ”insekter” har fatt en helt ny innebord for mig har. Dom ar OVERALLT! Flugorna har nojer sig inte med att klattra omkring pa sockret pa kanelbullarna utan satter sig i ogonvrarna och allra helst pa lapparna. Sen har vi alla andra varianter av flygande (och krypande) organismer, allt fran blomflugsliknande sma kryp till gigantiska nattfjarilar. Sa fort man kliver ur bilen kryper det upp labbiga saker pa en, om man inte haller sig till staderna forstas. Jag trodde forst att det var mig det var fel pa, men jag har upptackt att aven dom som bor har klagar over alla dessa flugor. Jag har haft ratt svart att overtyga en del om att det inte alls ar for kallt i Sverige for t ex mygg.

Jag har nu sett over 20 vilda kangurur. Alla overkorda och likstela vid sidan av vagen =( Kanske borjar jag forsta varfor aussies inte uppskattar deras glada hoppande nar dom sa ofta studsar ut pa vagen framfor bilar.

Och jo! Jag holl pa att kora over en jattelik odla. Har inte fatt reda pa vad det var for djur an, men den var latt over en meter lang och sag ut som en liten alligator ungefar. Sprang ut ratt framfor bilen.

Jag har varit pa drive-in zoo. Vilken genialisk ide! Det var inte en san dar safari-grej utan man tog helt enkelt bilen och korde fram till zebra-hagen och tiger-burarna. Slapp flugorna gjorde man ocksa =)

Jag har traffat pa en hel del roliga, intressanta och… ehm.. udda manniskor. Den sistnamda forsokte bjuda hem mig till hans cattle ranch. Glom det liksom. Gardagen tillbringade jag hos en tjej som bor alldeles utanfor Tamworth, hon och hennes kompis bjod dit mig pa en riktigt hemlagad middag (spaghetti och en kottfarssas som kom ur en burk hehe, men det var mycket gott). Det var riktigt trevligt =)

Jag vill inte aka harifran men om en vecka borjar gymnastik VM i Melbourne och det ar ratt billigt att flyga dit fran Brisbane. Hur ofta kommer jag att vara sa nara ett sant VM??

About Rebecca 57 artiklar
Flygledarstuderande norrländska alltid på väg bort, eller är det mot något kanske? Något nytt och spännande.

1 kommentar påHunter Valley

  1. Men Har du inte sett några levande kangurus då? Låter lite sorligt med bara överkörda. Själv åt jag en äkta svensk kebab-tallrig i helgen. SÅ gott när man levt på Norge-mat ett tag. *hehe* Sköt om dig!

Svara till