Ayers rock

Sen jag skrev sist har aventyret ute i outbacken forsatt. Stekande sol, bastuvarme, flugor och gigantiska insekter. Viiilken semester.

Var guide jagade upp oss klockan 4 en morgon (tur, for jag hade stallt min klocka en timme fel, 4:55 istallet for 3:55) for att titta pa soluppgangen over Ayers Rock. Hur trott som helst lyckas jag hitta tjejernas toa pa campingen.. Dom tva forsta toaletterna jag gick in pa hade ett antal grashoppor simmandes i toastolen, den tredje hade bara nat litet kryp sa jag kliver in o stanger dorren och finner mig ansikte mot ansikte med den forsta levande tarantella-spindeln jag nansin sett! och att vara 2 dm fran en sadan klockan 4:10 pa morgonen ar inte idealiskt. Det sags att dom ar helt ofarliga men att se en for forsta gangen kan paverka blodtrycket! Mycket riktigt, jag flog ut som en stormvind och har aldrig varit sa klarvaken sa tidigt pa morgonen.

Kan tillagga att soluppgangen var sadar. Men the rock ar imponerande 🙂 Bilder kommer senare.

Grashoppor ja. Jag visste inte att dom kom i sa manga olika storlekar och farger. Jag kan nastan lagga till titel ”grashoppespecialist” pa mitt visitkort nu for tro mig nar jag sager att jag har studerat dom pa nara hall! Grashoppor i koket, sma grashoppor pa bordet, en stor grashoppa pa tallriken.. grashoppor i haret.. flygande grashoppor i bussen.. I’ve seen them all.

Igarkvall fick jag nog. Jag kastade in handduken och sag i syne ett iskallt Gavle tackt av sno med inte ett levande kryp i sikte! Vi satt runt elden och sjong sanger som ar typiska for varje land.. Naturligtvis var jag enda svensken dar och guiden (som varit med forr) tyckte absolut att jag skulle sjunga (och dansa) sma grodorna eller ”in kommer far” eller nan annan obscen svensk lat. Anyway, vi sitter dar och jagar bort flygande insekter och spindlar och allt du kan tanka dig nar jag upptacker en vit skalbaggeliknande varelse pa narmare 1 dm som kryper uppfor mitt ben. Uuuuaaaa! Jag ar sa trott pa dom!

Nu ar jag iallafall tillbaka i stan och man kan prata fullstandigt obehindrat for har finns inga flugor som vill flyga in i munnen. Skont.

Denna dag, 23 december ar 2005 kommer att ga till historiebockerna som den dagen da jag slog mitt varmerekord fran L.A forra aret! Temperaturen har i Alice seglade upp till 45 grader i skuggan. Yiiihaa! Det ska firas med en iskall VB om en halvtimme =) Klockan ar 7 pa kvallen och det ar fortfarande 42 grader ute. Jeezus jag kommer att frysa ihjal nar jag kommer hem!

About Rebecca 57 artiklar
Flygledarstuderande norrländska alltid på väg bort, eller är det mot något kanske? Något nytt och spännande.

Var den första som kommenterar

Svara till