Avgang fran Yangshou *snyft*

Om ni nagon gang ar i Kina maste, maste, maste ni bara aka till Yangshou! Har ar det sa makalost vackert! Det enda daliga ar att det ar en hel del (for att vara i kina) vasterlanningar har. Men det ar off-season nu som tur ar.
En kvall akte vi med en storre turistgrupp ut pa floden och kollade pa kineser som fiskade. De hade langa batar med en lampa langst fram sa vi tankte att de antaglien lurade till sig fiskarna med ljus. Men sen sag vi att de tydligen skulle ha en massa faglar (levande) med ut i baten. Mycket skumt. Nar vi akt ett tag sa slappte fiskaren ner faglarna i vattnet och de borjade att simma. Sen dok de ner i vattnet och jagade fisken! Om de fangade en fisk tog fiskaren upp den med en pinne och fick liksom fageln att spy upp fisken! Leken ”fagel fisk eller mittimellan” kommer att fa en helt ny innebord for mig efter denna upplevelse! Fragade varan guide hur lang tid det tar att trana faglarna till detta utan att rymma sa sa hon en manad, ganska fantastisk!
Efter det har vi bland annat akt en fard pa floden och cyklat med varan hotell-tjej runt pa landsbygden. Pa cykelturen sa tyckte Erik och Gustav att det skulle vara tufft att aka tandemcykel, medan jag och Daniel har sett de kinesiska vagarna och valde moutainbikes med fjadring overallt. Tog nog en timme sen fick tandemcykeln punka!! Mitt ute i ingenstans! Det slutade med att Gustav skjutsade Erik pa guidens tantcykel, Daniel skjutsade guiden (som heter No Name…) pa styret och jag holl i mitt styre med ena handen och lankade tandemcykeln med den andra!!! Det var jobbigt… Men tillslut kom vi faktiskt fram till en kille som lagade cyklen.
Efter det cyklade vi till en jattestor grotta. Man skulle tydligen kunna bada i lera dar inne sa vi tog pa oss badklader och skyddshjalm och gick in. Grottan var riktigt lang och ibland sa liten att man fick krala igenom! Skulle gissa pa 40 cm hog! Da far man inte har for mycket underhudsfett! Efter manga livsfarliga strapatser kom vi fram till en underjordisk sjo med bara lera! Kandes som man badade i ljummen smalt glass typ. Smakade inte sa… Och ljummen smalt glass rinner inte in i oronen och torkar heller, det gor lera. Helt otoligt mirakulost sa klarade faktiskt jag att behalla mina bada linser trots lite ler-krig. Nar vi lekt klart kom vi till ett slags vattenfall dar vi tvattade oss rena. Eller jag trodde att jag tvattade mig ren iaf. Nar jag kom upp ur den morka grottan hade jag runt 2 kilo lera med mig.. Kommer nog inte bli helt ren forran 2010 eller nat.
Imorgon kommer gruppen att splittras, trakigt! Men forhoppningsvis ar vi fyra i Thailand i slutet av november igen sa da blir det forhoppningsvis en reunion.
Hinner nog ladda upp lite nya bilder har ocksa, tyvarr inga bilder fran grottan da det inte riktigt vad vart att bada med varken digitalkameran eller SLR:n.
Hoppas att ni har det bra var an ni nu befinner er! kram kram fran joppe.

mujje, hinner nog inte maila dig med kop canon ixus 400 om du har tankt att spendera 5000! Helt klart bast i den klassen, ingen kommer i narheten.

Var den första som kommenterar

Svara till