San Cristobal

En vacker bussresa pa krokiga bergsvagar fran Palenque tog oss till San Cristobal som ar en av de vackraste kolonialstaderna hittils. Paminner mycket om Antiqua i Gatemala. Staden ligger pa 2200 meters hojd har i Chiapas och det blir svart att inte komma hem med en T-shirt som har Zapatistledaren Marcos som motiv.
En hake har ar att det ar kallt som bara den pa natterna och det kravs dubbla filtar for att inte frysa men som tur ar vags det upp av varma dagar.
Hittills har vi bara tittat runt i staden men i morgon tankte vi ta en utflyckt till Lagos de Montebello. Lar ta en hel dag da vi maste ivag nagra mil mot gransen till Guatemala.

About Kenneth 26 artiklar
Jag är en gubbe med stort hjärta och liten plånbok enligt min fru, en snorunge som aldrig blir vuxen enligt min farsa och en livsnjutare som hellre reser än jobbar enligt polarna. Har nu varit i övee 100 länder

1 kommentar påSan Cristobal

  1. Här hemma börjar det oxå bli kallt – dessvärre inte BARA på nätterna. Märkligt detta med Antiqua. Blandar osökt ihop det med den karibiska ön Antigua – f.ö en av mina favoritöar i den karibiska ö-världen. / Iréne

Svara till