Detta har varit en mycket lang och strapatsrik dag. Vi borjade med att leta reda pa postcentralen dar Johan postade sina vykort innan vi tog oss upp till Katedralen dar vi gjorde ett narmare besok och fotograferade en hel del. Intressant att gassena som fanns inom katedralen skulle fungera som alarm sedan gamla tider och att de inte kunde komma nagonstans da de behovde en startstracka for att kunna flyga vilket inte fanns i deras inhagnad.
Efter besoket i katedralen vandrade vi norrut och passerade en av Gaudis kanda husfasader innan vi kom fram till ett av hans stora livsverk,… Pedrera. Gick runt och kollade lite samt gick igenom souvenirbutiken men bestamde oss for att inte betala intradet for att kolla pa innanmalet av byggnaden. Tog oss istallet till ett Café for en fika (Sangria och baguette) innan vi vandrade vidare uppfor den langa uppforsbacken till Park Güell.
Vi utforskade denna park ganska grundligt da vi forst tog oss upp pa hojden och fick en fin overblick over hela Barcelona innan vi hamnade i mosaikens mekka dar Gaudi verkligen gatt los. Satt oss ett tag i den ringlade mosaiksoffan och intog lite vatten i den hettande solen innan vi vandrade vidare mot La Sangrada Familia.
Pa vagen forsokte vi hitta ett lunchstalle och fragade efter en meny pa engelska pa en restaurang men de kunde varken engelska eller hade nagon sadan meny sa vi gick vidare till nasta. De hade inte heller nagon meny pa engelska men sade sig ”kunna” oversatta menyn. Denna lunch var den snabbaste treratters vi nansin intagit. Tror att vi var inne i max 40 minuter varav 5-10 gick at till att forsoka forsta menyn. De var valdigt effektiva sa att saga 🙂
Efter lunchen vid 4 snaret tog vi oss ned till La Sangrada Familia och tog ett var runt for lite foton innan vi vandrade vidare. Vi valde att inte gora nogot besok pa insidan da hela utsidan var en stor arbetsplats vilket antligen da aven insidan var. For ovrigt verkar hela Barcelona vara en enda stor arbetsplats for tillfallet, de bygger eller renoverar i varenda gathorn. Vandrade soderut tills vi kom till en park som vi inte minns namnet pa for att senare komma ned till Barceloneta dar vi strosade runt tills vi kom till havet dar vi provade vattentemperaturen infor morgondagen utifall det blir en strandtur med bad, det var relativt kallt.
Nar fotterna val torkat och sanden fallit av flanerade vi langs hamnpromenaden och kollade pa batar tills vi fann en mysik bat med servering dar vi fick ett bord och bestallde in en Sangria. Ratt skont att bara vara for en stund efter att i princip ha gatt runt hela Barcelona. Solen gick ned och Sangrian tog slut och da var det dags att byta lite klader pa hostellet och lamna vaskan innan vi pa nytt gav oss ut for lite middag. Klockan 22 gav vi oss ut och fann nastgards en mysig restaurang dar vi bestallde lite tapas. Fick mycket trevliga bordsgrannar fran San Paulo som vi pratade en hel del med och fick bland annat reda pa att Soderling fick stryk av Fedrerer, de hade tydligen varit pa plats och sett matchen… Nu ar klockan aterigen 01 och vi far val se om vi orkar upp i tid imorgon igen for att fa en lite lugnare dag med mindre promender, om nu vadret tycker att vi kan fa ligga lite pa stranden. Det far morgondagen utvisa!
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.