Fyra måsten i Jerusalem

Jerusalem Israels huvudstad Jerusalem anses av många vara en stad som man måste besöka någon gång under livet. Staden är helig för judar, kristna och muslimer, men Jerusalem erbjuder också ett sekulärt nöjesliv i form av nattklubbar, diskotek, teatrar, med mera. Jerusalem är även en blandning av västerländskt och österländskt, då till exempel skyskrapor av europeisk stil ligger ett stenkast från stadens färgglada och gemytliga orientaliska marknad. Dessutom är det inte mer än en timmes resa till den härliga Medelhavsstranden.

Jerusalems gamla stad
I Jerusalems gamla stad ligger historiska och heliga platser för de tre monoteistiska världsreligionerna. Där finner man den mest populära sevärdheten, Klagomuren, den enda resterande delen av de judiska templen som tidigare fanns i Jerusalem. Många turister följer också i Jesus spår på Via Dolorosa, på vägen till Den Heliga Gravens kyrka. Inte långt därifrån ligger de vackra Klipp- och Al Aqsa-moskéerna.
 

Ben Yehuda-området
Gågatan Ben Yehuda och området däromkring får man absolut inte missa vid ett besök i Jerusalem. Där ligger ett stort antal restauranger och caféer, när hungern eller törsten pockar på uppmärksamhet. I området kan man också hitta mängder av souvenirer, men även smycken, kläder och så vidare.
 
Israelmuseet
Arkeologiska fynd, skulpturer och nutida konst är något av det man kan beskåda på Israelmuseet. Mest kända är emellertid de två tusen år gamla mytomspunna Döda Havsrullarna.

Jerusalems ”tidshiss”
För den som vill lära sig om Jerusalems tretusenåriga historia på ett lustfyllt sätt, är ”tidshissen” perfekt. Attraktionen består av en film, stolar som rör sig, passande ljus- och ljudeffekter, med mera. En mycket speciell upplevelse för hela familjen!
 
Visste du att…

  • under renässansen ansågs Jerusalem vara världens mittpunkt?
  • Jerusalem har belägrats 50 gånger, erövrats 36 gånger och förstörts tio gånger?
  • alla byggnader i Jerusalem till det yttre består av en och samma beigevita stensort?

4 kommentarer på Fyra måsten i Jerusalem

  1. IlidenStormrage

    Bra tips!Låter minst sagt intressant!
    Om det inte vore för risken att bli sprängd i bitar, så hade nog ännu fler besökt landet!

  2. elias

    israel är bäst..
    ska bsöka det snart,
    haha även om du blir bombad i bitar. var inte rädd du är i en helig mark.
    raka vägen till himmeln 😛 haha

Svara till