Antligen tillbaka i paradiset

Efter en lang resa sa ar man antligen tillbaka i paradiset.

Sondagen da jag och Teija skulle resa borjade otroligt bra. Bakfulla som tva sma grisar tog vi taget till arlanda. Hade da hoppats pa att fa god mat da aptiten kommit tillbaka. Men eftersom att X-change klantat till det for min del annu en gang sa tog det de mesta av tiden. Blev en snabb burgare pa donken, inhandla tidningar pa Pressbyran och sedan springa till gaten. Holl oss vakna under resan till Kopenhamn dar vi fick byta plan. Tror nog aldrig att en flygresa gatt sa snabbt, sov i sju timmar av tio 🙂

Hela mandagen gick at att resa och att vanta. Landade i Bangkok vid tre tiden pa eftermiddagen. Tog taget som de for ovrigt hojt till hela 2kr in till den centrala tagstationen. Inforskaffade tagbiljetter ner till Chumpon och batbiljetter till Koh Tao. Hade fem timmar att sla ihjal pa tagstationen, sa vi hogg in pa lite mat och tittade pa allt folk. Vid 23 tiden var det dags att hoppa pa taget, andra klass 78kr, skonare an sj!

Tisdag och atta timmar senare….som vanligt ar ju inte transporterna i tid men hann med baten anda. Det var nog de tre langsta timmarna i mitt liv, slutatde med att alla passangerare lag uppe pa dack och sov. Val framme pa Koh Tao var det frukost som gallde, kandes som att magsacken holl pa att hoppa ur for att man var sa hungrig. Forsokte fa nan ide om vilken strand vi skulle bo pa. Bestamde oss tillslut for Chalok Baan Kao, hittat jatte bra boende dessutom.
Krubbade lite Fired chiken with cashewnuts, spanade in 7-11 och sen vid fyra tiden pa eftermiddagen knoppade jag och Teija in. Vid sex tiden vaknade vi bada samtidigt i ett ryck med panik om att vi inte fattade vart vi var nagonstans. Sen efter sa dar 20 sekunder slog det oss att vi var framme, ja da kunde vi sova lugna igen. Har aven vaknat av Teija’s utbrott pa finska under natten 🙂

Onsdag efter 15 timmars somn ar man pigg som en larka igen. Idag var det att hyra cykel som stod pa schemat, kastade i oss frukost och borstade notterna sen bar det ivag. Var till en strand som heter Ao Leuk. Ao Leuk var en jatte mysig liten strand. Yes tankte vi, plaserade oss pa stranden och efter 5 minuter, tro inte fan att det kommer fyra motorbatar fulla med turister?! Lagomt roligt. Nar vi fragade de pa hotellet om det gick att cykla dit sa de bara att vi skulle parkera cyklarna uppe pa berget/kullen och ta en taxi ner for. Ah tankte vi! jo hej du va roligt det var nar vi skulle tillbaka hemmat igen, det var dagens traningspass!
Istallet for att cykla hem tankte vi att vi skulle ta en tur till ”huvudstaden” pa on, och har sitter vi nu.

Imorgon ar det troligtvis en snorkelutflykt pa schemat, bor antagligen kvar har pa Koh Tao i tva natter till innan vi forpassar oss till nasta o.

About Sanna 87 artiklar
Hej jag heter Sanna & jag är en resoholic! “To my mind, the greatest reward and luxury of travel is to be able to experience everyday things as if for the first time, to be in a position in which almost nothing is so familiar it is taken for granted.” – Bill Bryson

Var den första som kommenterar

Svara till