Bungyjump, suschi, sjukhusbesok, timtam…

Jaha, da ska man lamna Nya Zeeland snart. Och ja, visst gillar jag NZ men vill verkligen aka till Australien nu. Sa vad kan jag saga om min tid har..hmm..
Det borjade kanske inte sa jattebra, da jag saknade Cookoarna, och att de pa flygplatsen knappt ville slappa in mig i landet hehe. Tog en evighet att komma darifran efter jag i stort sett fick forklara hela mitt liv for dem. Varfor jag reser, hur jag har rad med det, vad kostar biljetten, vad jobbar du med osv. Och vadret var val inte det basta heller precis, kallt och regnigt. Men nu ska jag inte klaga for jag har haft det jattebra har. Det ar ett fint land (men sydon ar helt klart det basta). Har hangt ihop med roligt folk, manga nya vanner och manga roliga saker att gora. Det har blivit manga promenader i nationalparkerna. Och aven om alla sager att Abel Tasman Park ar den finaste och en av hojdpunkterna sa sag jag inte sa mycket av den,da jag spelade skitgubbe och minigolf istallet. Vi ville inte ge oss ut i det iskalla vadret med regn, och dessutom sitta i en bat och bli annu vatare. Sa om Abel Tasman Park kan jag val egentligen inte saga sa mycket om..Men vi hade kul iallfall.
Franz Josef, en annan av hojdpunkterna kan jag inte heller saga sa mycket om, da det inte blev nagon vandring pa glaciaren. Sa jag har val haft lite otur kan man saga.

Och som de flesta vet sa ar ju NZ landet med alla de(farliga?) aktiviteter. Var ju tvungen att gora nagot sa det blev ett bungyjump. Tandem faktiskt, vilket var roliga an att hoppa solo nu nar jag kan jamfora. Hoppet var bara 43m sa det var inte sa hogt. Hoppade fran bron med floden under, vi sa till om att vi bara ville rora vattnet med fingerspetsarna. Vilket det naturligtvis inte blev da det slutade med att vi blev dyngblota. Tur att vattnet inte var sa kallt…

Ja, sen har det hant lite allt mojligt. Provat sushi,akt akut till sjukhuset med Emma da det var nagot fel med hennes oga. En annan tjej ramlade ner i det iskalla vattnet pa glaciaren och fick panik. Erik holl pa att bli uppaten av en gris, jag kopte tandkrammen men rakade donerade den till botaniska tradgarden, haft TimTamSlam party, timmar av skitgubbe och mycket mycket mer.

Annars har val shemat varit lite tidspressat har da jag pa tre veckor tagit mig runt pa bade nord-och sydon. Men det har varit jattekul! Kommer sakna det lite, men har ju nagot att se framemot nu ju – Australien, Daniel, sol, varme, jul&nyar och allt annat kul!

Sa ok, ha’t bra dar hemma i morkret, ska forsoka skicka lite solsken till er :0) lovar..

Over and out
Kiss and hug, Cilla

About Cilla 38 artiklar
The world is like an open book and those who stay at home read only the first page, so don´t dream your life, live your dreams and go for it!

1 kommentar påBungyjump, suschi, sjukhusbesok, timtam…

  1. Lite otur att du inte kunde göra allt du tänkt, men… du hann ju en del o man kan ju inte ha kul jämt. Måste kanske ha lite tråkigt ibland för att uppskatta det roliga. Nu får du ju dessutom sällskap i Oz till jul 😉

Svara till