Så skriver jag min sista dagboksanteckning från Auckland. Vad har jag gjort sedan senast? Bland annat varit på zoo (där jag råkade irritera en jättesköldpadda med mitt enträgna fotograferande så att han låååångsamt masade sig iväg och lade sig med baken vänd mot mig). Sedan har jag gått och gått och gått så pass att jag nu kan staden bättre än min ficka.
Dessutom har jag haft tid att skissa på en ungefärlig resplan som jag hoppas kunna följa under den tid jag inte arbetar. Restiden har kortats av betydligt, med närmare 50 dagar. Det är Nya Zeeland-delen som har fått stryka på foten. Australien-delen har utökats från ca 30 dagar till 40 dagar. Det borde ge mig tid att klämma in Uluru (Ayer’s Rock) i schemat. Detta betyder att jag kommer tillbaka till Sverige i början av juli.
I min ursprungliga planering hade jag tänkt mig att jobba i 3-4 månader. Men varför åka på semester för att jobba? Jag har nu planerat att jobba från slutet av februari och hela mars. Inkomsten från det borde täcka reskostnaderna – att resa här kostar nämligen skjortan. Dessutom är det typiskt att de mest intressanta ställena här är så svårtillgängliga. Bil är i det närmaste ett måste. Då behövs dock körkort. Det är ett projekt som är halvfärdigt och som jag får ta tag i när jag återvänt till Sverige. Fast förresten så kör dom på fel sida av vägen här, så ett körkort hade nog inte varit till stor nytta. Tyvärr så tror jag att dom inte vet om att dom kör på fel sida. Det är nog ingen som har berättat det för dom, stackarna.
Förutom att jag inte har lust att jobba så länge så kan jag komma på fler ursäkter att åka hem tidigare. 😉 Trots att man träffar mycket folk så är det ganska trist att resa utan en kamrat. Men vem vet, jag kanske får blodad tand och ändrar tillbaka till den ursprungliga tidsplanen? Men som det ser ut nu så är fem månader fullt tillräckligt.
Som jag skrev i det tidigare inlägget så åker jag söderut på tisdag och jag kommer att hamna i Hastings där jag ska plocka frukt. Vilken sort vet jag inte ännu. Lika bra det, så har jag något att skriva om nästa gång.
Kirk out.
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.