Längtan efter sol och bad.

Hej ! nu är det dags igen att åka iväg på nya äventyr eller ifrån.Den här gången blir det Indien igen.
Jag tror jag sa sist jag kom hem där ifrån aldrig mer.

Men som dom kloka ordspråken säger. Säg aldrig aldrig. Och säg aldrig alltid. För det kommer man att bryta i framtiden. Som jag gör nu.

Den här resan är lite speciell för jag för första gången faktiskt.Jag Åker ifrån något.jag fyller 40år i mitten av december. Och som dom flesta vet gillar jag inte fira födelsedagar och i synnerhet inte min egen.jag kommer ha något för närmsta släkten.när jag kommer hem.

Något som ställde till det lite. Var att vi fick på jobbet i våras arbetstidförkortning. Vilket innebar 21 extra dagar att ta ut under en 8 månader period.och också sänkt lön med 10%bör tillägas. Vilka tankar vaknar upp oss en som lever för att se och uppleva nya platser och kultuer. Jo , MÖJLIGHETER.

Så händer det att företaget tar tillbaka. Och vi återgår till 100% arbetstid igen.jag mådde ganska dåligt då. I och med att jag köpt flyg biljett till Indien i sommras.
Och ironiskt nog så ogilla jag både beslutet om arbetstidförkortningen och även när företaget upphävde det.
Ps : men mitt försvar är att jag utgick vad företaget kommer fram till i första skedet.
Allt löste sig för jag har lite gamla semesterdagar att ta av. Nog om detta.

Jag hade bara tänkt komma i väg till lite värme typ kanarieöarna. För komma bort. Men då såg jag i sommras/höstas att Turkish arilines hade kampanj på flygrutter runt om i världen.där efter bestämde jag mig för att det får bli Indien och Goa i ställe.

Om man bara varit i goa. Kan man inte påstå att man varit i Indien kan jag lova. Ungefär som att varit på kanarieöarna. Och påstå att man varit i Spanien.

Men Goa har en unik kultur med en mix av sitt fd potugisisika arv och det indiska. Portugisera lämna goa 1961.efter strider in i det sista. Om har underrätta mig rätt så hade portugiserna goa för att få ut krydder till Europa på 1500-talet och framåt. Goa har en enorm kust. Som är sagolik vacker på sina ställen.

Jag har varit i Goa tidigare i 5 dagar . på en tidare resa. Men nu får jag tid för 2 veckor där.att utforska detta område. Jag trivdes jätte bra där förra gången.

tyvärr har jag psoriasis.och haft det längre tid .men tyvärr spritt sig och öka. Därför är det inte bara en nöjes resa.utan jag måste föja min behandling från företagsläkaren. Och sol och bad rekomenderas.

Sen blir det några dagar upp Mumbai innan hem resan. Det är några pusselbitar som måste falla plats.med flygbyten och boende osv. men teoretisk och på förhand har det gjort det.återstår att se om det gör det i praktiken också!

Jag säger som vanligt. Om någon inte vill ha resdagbökerna som kommer hör av er till mig.på
Fajsing@passagen.se så tar jag bort er. Nu åker jag ut till arlanda. Vi hör men från Goa då.

Mvh Thomas Carlsson.

About Thomas Carlsson 69 artiklar
jag är en människa. som tycker om det mesta i livet. men det bästa är antagligen att få se och uppleva andra länder. förutsättnings löst från sina egna perspektiv. utan påverkan från från någon. vilket jag ser som en stor gåva i sig. som man ska ta till vara på.så mycket man kan. efter ett antal chaterresor. tidigare i mitt liv. så gjorde jag min första lång resa till Thailads övärld 2002. och fick tycke för just långa resor. men uppskattar fortfarande sticka i väg en vecka i mellanåt. om tid och möjlighet finns.

Var den första som kommenterar

Svara till