Nu har vi firat Midsommar… den blev inte så traditionell. Lunchen bestod av ärtsoppa och på kvällen tog vi oss till Bürgerfest (Medborgarfest) som vår förort Unterföhring anordnade. De började med att skänka ut öl och sen marscherade traktens föreningar i fin utstyrsel mot öltält och festivalområde med musikunderhållning och karuseller.
De fina dagarna har annars bestått av mycket beachvolleyboll och bad. Har badat flera gånger nu 🙂 och det är över 20 grader i vattnet. Fast sista dagarna har bjudit på både åska och regn.
Vi har också hunnit med en tågresa till Prag där vi fortsatte på det religiösa temat då vi råkade hamna på ett litet pensionat i kyrkans regi. Well, well… billigt och trevligt var det så varför försöka leta annat boende.
Men nu längtar vi efter Anders och Per-Åke som kommer på torsdag. Varmt välkomna!
Fotoalbum hittar du på länkarna nedan. Klicka på den bilden som dyker ungefär mitt på skärmen… de senaste bilderna är längst bak och når du genom att klicka på ”next” eller de sista siffrorna längst till höger.
Liten resa från Munchen till Prag:
http://www.facebook.com/p.php?i=573985282&k=Z4DUZ3P4P24OUCLEPK33RPU
Firandet av Svenska flaggans dag och lite allmänt om oss i Munchen:
http://www.facebook.com/p.php?i=612771193&k=R4G4QZW4362M5JAAXA66UP
Allt möjligt som händer här nere:
http://www.facebook.com/p.php?i=573985282&k=S4AX226X4Y4M5JAAXA66UP
Videoclip
Parad till Bürgerfest på Midsommarafton
”http://www.facebook.com/v/99590060282”
Skål i öltält på Midsommarafton
”http://www.facebook.com/v/99590560282″
Bodensjön
http://www.facebook.com/v/92424290282”;
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.