Vin, bikinis och shopping

Ok sa sitter i Santiago, Chile och har precis kommit hem efter en dag av turistande och shopping. Riiiiktigt trott i fotterna nu efter att ha gatt runt hela stan typ. Men jag har hittat massa fina klader och det ar nastan gratis har (markesjeans for typ 250:- istallet for 1000:-) sa jag ar massa glad! Ryggsacken ar dock mindre glad da den haller pa att spricka!

Lamnade er sist i Buenos Aires som var en cool stad. Kidsen ar valdigt lika kidsen i europa forutom en sak. Alla killar i argentina ager en akustisk gitarr som de alskar att spela pa den hela dagen och hela natten oavsett vem som vill eller absolut inte vill lyssna (oftast det senare eftersom de flesta spelar for djavligt och garna runt fyra pa morgonen for hela hostellet med de tre ackord de kan).

I alla fall! Lamnade BA efter nagra dagar och tog mig till ett lagomt mellanstop i argentinas vindistrikt och en stad som heter Mendoza som ligger precis vid andernas fot. Mendoza har runt 1200 vingardar och naturligtvis hoppade jag pa en vingardsturne med all information om hur man procuderar vin, tempraturer, ekfat m.m. Jatteintressant men det alla vantar pa till syverne och sist ar ju att prova alla viner. Provade massor av viner med valdigt varierande smaker. De stora vingardarna skrot mest och hade otroligt fin utrustning och 100 ar gamla fat m.m. och tyckte att de var valdigt markvardiga sa man hade ju valdigt stora forhoppningar infor forsta testet, men…forsta vinet jag provade smakade hast (ja, som djuret man rider pa). Hittade nagra andra skandinaver pa touren och de holl med mig och vi kunde inte annat an att skratta at det hela.
Battre var det da med den mindre familjeagda vingarnarna med otroligt delikata viner. Mums! Kopte med mig lite som jag hoppas skall halla hela vagen hem (trist om flaskan gar sonder i ryggsacken…eh…).

Bestammde mig for att aka direkt till kusten har i Chile efter det och tog en buss som gick over anderna mot Valparadiso. Resan var enormt imponerande. Anderna far en verkligen att kanna sig valdigt, valdigt liten. Bergen ar massiva och reser sig runt bussen rakt upp i himlen. Ringlande vagar och spektakulara vyer motte en vart man an tittade. Synd bara att jag satt i en buss och inte kunde ta na vidare bra bilder men upplevelsen bar jag ju med mig. Efter nagra timmars resande anlande vi vid Chiles grans dar vi fick vanta fyra(!) timmar. Tre smarta amerikaner sinkade bussen ytterligare da de inte kunde forsta spanska och inte ens de STORA skyltarna overallt med overkryssade frukter och farmdjur. De holl pa att aka pa boter och massa problem eftersom de hade ungefor 3kilo frukt och annan mat med sig och inte alls kunde forsta att de gjort nagot fel. Jag fick oversatta och bortforklara en stund innan de kom undan med en varning (de tackade mig nagra dagar senare nar vi mottes pa stranden i Vina del Mar).

Valparadiso ar tvartemot vad manga tror inte en beachresort utan en liten hamnstad. Men den har sa spektakulart charmig att den hamnat pa UNESCO;s varldsarvslista. Husen ar nastan alla malade i olika glada farger och har en sliten charm. Trots det tycker chilenare att den ar lite for skitig och ruff for att spendera semestern i. De aker helre till granstaden Vina del Mar som ar lite av ett Disneyworld for de rika. Spenderade fyra dagar i Valparadiso och hade jattekul med de som bodde pa hostellet (mest kanadensare och aussies). Vi hangde mycket pa stranderna i Vina/Renaca pa dagarna och spenderade kvallarna i Valparadiso med att promenera och dricka vin. Fargerna pa husen i stan ar som sagt valdigt vackra och forvandlar nagot som skulle kunna vara slitet och fult till nagot charmigt och speciellt. Rekommenderas!

Lamnade Valparadiso igar med en kanadensik tjej fran hostellet som heter Robin och vi bor nu pa ett underbart vackert hostel som heter Casa Roja (Roda huset). Ett gammalt stor kolonialhus med 4,5 meter i tak och stukaur overallt och med bibliotek, pool, filmvisningar utomhus pa kvallarna m.m. Aven Santiago ar en modern och ren stad faktiskt. I centrala delarna tanker man knappt pa att man ar i sydamerika. Har dock inte mycket tid kvar nu och skall flyga till Rio i morgon for att spendera de sista dagarna dar innan jag flyger hem sa det blir upp klockan 04:45(urk!).

Maste sticka nu da fler vantar pa att anvanda datorn har bakom mig.

Puss pa er! Vi ses snart….bilder kommer imorgon eller nat?

2 kommentarer på Vin, bikinis och shopping

Svara till