Dag 60. 1/5
Det blev subway till frukost även denna morgon. Väldigt gott!
Åkte sen till Little India där vi shoppade. Johanna köpte en cd-freestyle, eftersom hennes gamla gått sönder några dagar tidigare.
I litte India är kläder billigt så vi köpte varsin kjol, jossan köpte ett par shorts och johanna köpte två toppar. Planerade att shoppa mer dagen efter.
Gick och la oss hyfsat tidigt eftersom vi var så trötta. Funderade på att packa väskorna, men bestämde att vi skulle göra det morgonen därpå istället.
Dag 61. 2/5
Vi vaknade vid halv sju imorses av att brandlarmet gick. Forst tankte vi inte sa mycket pa det utan forsokte somna om. Men nar det inte slutade borjade vi fundera pa om det var en ovning, eller nat. Johanna oppnade dorren och sag att grannarna borjade ga ut ur byggnaden. (vi bodde pa 4:de vaning)
Vi tog vara kameror, filmer och vardesaker och gick sakta ner for trapporna. Traffade pa lite fler folk pa vagen, men ingen visste nanting. En sa att det var falsklarm och josse var nara att ga upp och lagga sig igen.
Johanna tyckte dock att vi skulle ga ut pa gatan och kolla for sakerhets skull. Val dar ute sag vi att det stod massa andra backpackers pa andra sidan gatan och tittade upp pa var byggnad. Josse fragade lite skamtsamt om det brann eller inte. Visade sig da att det brann pa 2:a vaning. Precis tva fonster under vart rum.
Det sag inte sa faligt ut. man sag bara ett orangerott sken fran rummet och efter ett tag sag man pyttelite rok.
Dar stod vi och vantade pa brandkaren som aldrig verkade komma. Man blev lite smaskraj att elden skulle hinna sprida sig upp till vart rum. Kandes dock bra att det var betongvaggar.
Efter ca 15-20 min kom brandkaren. Precis nar dom kom borjade dom stora lagorna synas! Tillslut sprangdes fonsterrutorna och elden strommade ut genom fonstret. Roken vid det har laget var kolsvart och vart fonster syntes inte langre pga av roken.
Vid det har laget var vi javligt stirriga och skakade till och med. Det blev inte battre av att brandmannen var jattesega och fumlade med vattnet och slangarna. Dom verkade inte veta vad dom holl pa med.
Har hade vi angest at vi inte hade packat vaskan kvallen innan, for da hade vi latt kunnat ta med allt ut.
En svensk tjej berattade att nar hennes mormors kallare brann var dom tvunga at slanga allt pga av rokskador. Detta gjorde ju inte at vi kande oss battre precis.
Tillslut fick dom pa vattnet och elden verkade dampas lite och sag ut att forsvinna. Vi andades ut, men efter ett tag kom den tillbaka. Nya stora lagor…
Efter 40 minuter hade dom slakt elden och vi var alla valdigt oroliga over hur vara klader och sovenirer madde.
Alla fick sitta och vanta ett bra tag, men till slut fick vi ga upp.
Nar vi oppnade var dorr fick vi en chock. Det var hur rokigt som helst och man kunde typ inte se nat. Det gick inte att ga in dar utan brandmannen fick ga och oppna ett fonster at oss.
Dom andra pa vaningen klarade sig, eftersom deras rum inte lag precis ovanfor. Dar var det inte rokigt alls. Vi satt hos dom ett tag och vantade medan vart rum vadrades.
Borjade sen packa ner sakerna snabbt i vaskorna. Allt verkade okej, men efter ett tag sag vi att alla plastpasar hade en svart belaggning, sot!
Vi hoppas att vara klader har klarat sig, men det ar mojligt att det ar sot pa dom oxa. Det aterstar att se nar vi kommer hem. det verkar okej och luktar inte sa farligt.
Det kanns iallafall skont att vi ska hem nu och inte vidare till nan annan stad eller land.
Det enda vi kunde göra efter detta var att sitta och häcka pa Starbucks mittemot hotellet. Där satt vi i flera timmar innan vi bestämde oss för att vi lika gärna kunde sitta på flygplatsen och vänta.
Tanken var egentligen att vi skulle ha lämnat väskorna på hotellet och shoppat hela dagen, men det gick ju inte precis längre.
Satt alltså på flygplatsen ett tag och checkade sen in. Vi blev båda väldigt förvånade över att väskorna vägde under 20 kg. Johannas vägde nåt på 18, och jossans vägde 19.3
Flygresan gick bra!
Dag 62. 3/5
Landade på Landvetter klockan 8 svensk tid. Vi kände oss väldigt ofräscha eftersom vi inte kunnat duscha efter branden.
Mamma kom och mötte oss på flygplatsen och vi åkte hem. Packade upp väskorna och märkte att alla kläder hade klarat sig. Efter en tvätt luktade dom inte nånting.
Det känns skumt att vara hemma. Lite sorgligt eftersom man inte vet när man får chansen att åka tillbaka. Resan har verkligen varit hur kul som helst!!
Inom kort kommer vi lägga upp bilder från resan ifall ni är intresserade. 🙂
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.