Hej igen!
Igar stack vi efter tva dagar i Johu bahru, sodra Malaysia, in till Singapore. Valdigt cool, ren och futuristisk stad. En av anledningarna till att den ar sa ren ar antagligen de absurda boterna man adrar sig ifall man spottar eller skrapar ned pa gatorna. Man riskerar upp till 1000 Singapore dollar ( ca 4400 kr ) plus samhallstjanst om man gor nagot av ovanstaende! Hade de bara vetat allt undertecknad stallde till med sa hade de rivit mitt pass och skickat mig till en gruva i Sibirien. Vi bodde valdigt centralt, precis brevid det omtalade hotel Raffles, hotellet dar cocktailen ”Singapore sling” uppfanns ( som vi mest plikskyldigt hallde i oss pa kvallen ).
Vi bodde forvisso inte pa ett hotell av samma dignitiet, tvartom sa bodde vi i en riktigt knarkkvart ovanfor en Kinarestaurang. Rummet var sa litet att dubbelsangen maste blivit uppmonterad pa plats, de kunde omojligen fatt in den genom dorren annars. Vi har bott i riktiga ratthall pa senare tid, Georgetown: ett rum med naturlig flakt, d.v.s galler istallet for rutor i fonstret, och efter det, ovanfor ett h*rhus i Johur baru med neonlampor precis utanfor vart fonster. Blod pa min huvudkudde, och mitt ”tacke” var en kvalsterodling av sallan skadat slag. Vi borde lamnat in det for forskning. Vi lever lite pa att vi redan bokat ett fint hotell de sista natterna i Bangkok.
En grej var lite trakig i Singapore, de var vana vid vita, sa det gick inte att strattsera runt som en alphahane som jag vanligtvis gor. Naval, det blir kanske battre i Kuala Lumpur som vi ger oss av emot om nagon dag efter det att vi tagit oss en titt i Melakka, en gammal Portugisisk handelsstad och det ursprungliga epicentrumet till Islams spridning, fran de muslimska handelsmannen fran Indien, i Malaysia.
Hoppas att allt ar bra med er darhemma och att ni inte forfryser! Jag ar avundsjuk pa er kan jag beratta, varmen i Malaysia ar inte direkt behaglig!
Singapore Sling på Raffles! That’s my boys! Det är mäktigt.
Ser ikke ut som dere lengter hjem, eller er det godt skjult? Ha det bra videre.