Da har vi antligen anlant till Buenos Aires. I Kopenhamn blev vart flyg lite forsenat vilket gjorde att det blev lite stressigt nar vi bara hade en halvtimme pa oss att byta plan i Frankfurt. Men vi hann tom kopa en y-kabel sa vi bada kan lyssna pa mp3-spelaren samtidigt =D Mycket viktigt.
Efter 16 timmar landade vi da pa den ena av tva flygplatser i Buenos Aires. Vi visste inte riktigt vilken av de tva vi var pa, hur mycket klockan var eller hur mycket en valutan var vard. Lite jobbigt nar man stod vid bankomaten och skulle trycka in hur mycket pesos man ville ha. Efter svara huvudrakningar kom vi fram till att en peso antingen var vard 2,30 kronor eller 30 kronor. Efter nagra tillar kunde vi dock konstatera att den ekonomiska kollapsen 2001 hade gjort sitt har i Argentina.
En sak som man markte fort i Buenos Aires ar att staden ar STOR! Har nog aldrig varit i en storre stad till ytan tror jag.
Efter vi hittat ett hotell i city tog vi mod till oss och gick ut for att leta efter en park som Alice sett. Den skulle passa perfekt for sol och glass. Men parken hade da bestamt sig att flytta sig nagon helst annanstans an dar Alice sett den sa det blev lite ofrivillig sightseeing istallet.
Imorgon fortsatter resan syd-vast. Letar desperat i LP efter en lagom laid-back stad dar man kan ga och kolla in estancior och kanske rida en och en annan hast. Uruguay skjuter vi upp nagon vecka eller sa, blir lite for mycket resande annars tyckte vi.
Hasta luego!
Ps. Dagens skribent var Joppe och vi kommer nog forsoka skriva varannan gang..
Hoppas ni har det gott.Kram Mamma
Hej! Ha det riktigt bra! Hoppas ni kommer ut på pampas!
Kramar från
Mamma Mari
Heeej! så kul att höra i från er! Ha en underbar vistelse så ska vi ha det i falkenberg:)
Hej. Ska bli kul att läsa om er resa. Ha det så bra. Kram.