Hej hej pa er alla!
Nu ar var tid har i Pushkar snart slut.
Den 28 januari tar vi bussen mot provinsen Gujarat for att ta en meditationskurs pa tio dagar.
Under dessa dagar ska vi vara utan musik, skrivande, teknik och andra materiella saker.
Hjalp Vissa stunder kanns det som att man ska avskarmas fran varlden. Men det ar kanske sa det ar ocksa. 🙂
Maste erkannas att jag ar lite nervos. Vet inte alls vad det liknar att vara tyst i tio dagar eller hur jag kommer att reagera. Det kanns lite skrammande, samtidigt som det kanns enormt spannande 🙂
Far se hur jag tar mig genom dessa dagar….tror att hur det an slutar sa blir det nog en enorm upplevelse och erfarenhet.
Har om natten nar vi var pa vag hem fran ett internet cafe hittade vi en liten hudvalp liggandes mitt pa gatan och skaka. Jag lindade in honom i min sjal och bar in honom pa rummet, dar vi gav honom vame under natten.
Han piggnade till lite grann mot morrontimmarna, men totalvagrade att ata (vi fick i honom lite mjolk)
Sen bev han snabbt samre och vi insag att det enda som kunde goras var att vanta.
For forsta gangen i mitt liv fick jag se en liten hundvalp do.
Vi satt vid hans sida….sa sorligt! Livet ar verkligen skort. Naturen tar och ger liv. Det ar bara att acceptera.
Vi begravde honom utanfor staden och tande rokelser, det var fint.
———————–
Imorron ska vi ut pa kamelsafari.
Fran klockan 11 till solnedgangen ska vi rida runt i oknen som tre arabiska prinsessor…haha eller kanske inte!
Kom mer ha saaa ont i kroppe efter det, en grym traningsvark.
Har lart kanna en indier har i Pushkar (Venus, som for en gangs skull inte ar ute efter pengar) Han ar enormt efterhangsen och trogfattad, men det ar val alla killar *skratt*…nej da, sa illa ar det inte.
”Indian people look at tourists as ATM-machines, and everyone wants to cash you”
Haha, ja han ar ju arlig i alla fall 😉
Nu ska jag ga en trappa ner o dricka lite te, sen ska jag dra mig tillbaka till hotellet. En tidig kvall , det blir en lang dag imorron.
Ma sa gott!
Massa Karlek
/Karin
funderra på att dra till thailand nästa vinter,, har du några bra tipp spå ställen. jag följer dina spår