Buss genom El Salvador

Fran San Miguel tog vi en buss (var forsta AC-buss) till San Salvador. Vagen var vacker och vi fick se mycket av landskapet. Vi velade lite om var vi skulle overnatta och fran borjan var det tankt att bli i San Salvador. Till sist kom vi fram till att pa samma busstation vi anlander sa gar bussar upp mot La Palma (och gransen till Honduras).

La Palma-Bussen var halvfull nar den gick ivag och efter ett tag sa stannade den vid en hallplats och pa vallde drosvis med forsaljare. Maste varit minst 20 st som trangdes med varandra. Rekord for varan del da det normala annars ar 5-6 stycken (oavsett om vi sitter 2 i bussen eller 50) De salde allt fran frukter, kex, agg, coca cola, vatten, klockor m.m. De flesta hann val av innan bussen fortsatte sin fard hogre upp i bergen. Nu blev det annu vackrare en tidigare.
La Palma ar en stad som gick fran ena andan till den andra pa 5 minuter och det var nagon kand konstnar som hade bott dar. Han hette Ferdinand Llot och hade inspirerat dom andra i staden sa att det var malningar lite varstans, bl.a. i vart rum.

Vi kikade runt lite pa stan och tittade pa konsthantverk och Britt ansag sig forstas ha pa tok for lite vaskor…… For egen del investerade jag en halv dollar pa en klistertub for att kunna klistra fast sulan pa sandalen, som lossnat efter att jag trampade ner i dypolen vid Leons marknad. Man far val vara glad att det bara var sulan som lossnade och inte tanaglarna. Undrar vad det var for sorja igentligen.
Hotellet lag lite val odsligt till trots att det lag i infarten till staden och Britt maste ha ett sjatte sinne som kom pa att fraga efter stearinljus ifall elen skulle paja.
Visst pajade elen pa kvallen och det blev kolsvart, bade i vart rum och i hela stan. Kandes lite oroligt eftersom vi bodde ensamma dar uppe pa hojden. El Salvador hade val inte kants allfor sakert da det drallde av bevapnade vakter overallt.
Elen kom tillbaka inom en timme sa vi blev lugna. En halvtimme senare knackade det pa dorren……
Jag kladde pa mig och oppnade men sag ingen i morkret. Da knallade jag ut runt hornan och dar motte jag en snubbe som var bevapnad med hagelbossa, machetas (i holster) och ett patronbalte runt midjan. Han sa Buena och var troligen vakt pa stallet…..
Det kom tva till under kvallen och flyttade in mitt emot oss sa da kandes det lite lugnare. Att dom var fran landet (eller mojligen spanien) medforde att dom bluddrade halva natten. Britt som ar morkradd tyckte det var ok anda.

About Kenneth 26 artiklar
Jag är en gubbe med stort hjärta och liten plånbok enligt min fru, en snorunge som aldrig blir vuxen enligt min farsa och en livsnjutare som hellre reser än jobbar enligt polarna. Har nu varit i övee 100 länder

Var den första som kommenterar

Svara till