den med underbara daga ri solen!

hej igen!!

Nu har vi kommit till Nelson, en underbar stad, med 2500 soltimmar om aret.. har hade vi kunnat stanna i flera veckor. Men 3 dagar far racka, det finns ju andra vackra stallen med. och sol far vi nog sa det racker i Aussie och Thailand.

I forrgar akte vi med farjan over till sydon. Det var fint vader, men blaste ganska mycket, sa baten gungade, vilket Carin inte gillar, men macho-Daniel tyckte det var en baggis. Nar vi narmade oss sydon, sa akte vi som i en fjord. helt otroligt vackert, klargront vatten och en helt bla himmel, mot snobekladda berg och grona oar, var en underbar syn. Daniel (fotografen) blomqvist, tod saklart en ca 40 kort pa detta.

Som sagt sa har vi hamnat i Nelson, igar akte vi till en strand och lag a forsokte fa lite branna. Daniel ar nog den mest nojiga i varlen. Han klagar pa hur blek han ar, samtidigt som han helst vill smorja in sig med faktor 50, ligga i skuggan och inte vara ute alls mella 11-13 da den farligaste solen ar. Sa jag vet inte hur han nagonsin skall kunna bli brun. Med detta menar inte jag att man inte skall vara forsiktig, men man behover inte overdriva. (Daniel har. Vi fick hora att det ar ett hal i ozon skicktet over nyazeeland och att solen ar minst lika farlig har som i australien. De star i tidningar att man inte skall sola mellan 11 och 3..HM) I vilket fall var gardagen underbar. Tyvarr var vattnet for kallt, sa vi badkrukor har fortfarande inte badat.

Idag fick vi byta hostel, for det vi sovit pa innan, hade bara boende i 2 nater och vi ville stanna langre. Nu har vi hamnat pa ett riktigt lyxig stalle, med en stor pool. Sa idag skall vi Kanske bada, om solen varmt upp vattnet ordentliget, hoppas att detta raknas som ett bad. Vi skall i alla fall ligga vid poolen.

Imorgon skall vi spendera en halvdag i tasman national park. Vi har tankt att paddla kajak, men far se vad det kostar. annars gar vi nog en svang pa nagra km.
Kanske mil i fall det vill sig riktigt illa

De narmaste dagarna kommer vi vandra nerat langst kusten.. Det ar tyligen inte mycket civilation dar nere, sa det ar inte sakert att vara mobiler kommer funka, och vi vet inte om det finns internet. Sa om ni inte hor ifran oss pa ett par dagar sa vet ni andledningen vi har alltsa inte glomt er!! (eller sa har vi gjort ett misslyckat fallskarmshopp)

Igar kvall var vi pa bio, ladder 49, daniels andra val av film. Nasta gang blir det min tur. Far se om han vill folja med da.

Hors snart igen!! Massa kramar till er alla.

IL Padrone

Daniel bara la sig ner och storgrat nar han sag att dt var du som rostat, tog over en timme att trosta. Na arligt talat sa skiter han i det, han vet anda hur snygg han ar. och dig hade han gett -10 i betyg. haha. Lycka till med antennen. hur gar det med alla fotbollsmatcher nu da? hoppas den ar lagad nar danis komemr hem.

Claes
det var forr vi inte vagade sadant, nu har vi mognat. Idag funderar vi pa att hoppa i poolen fran kanten. Na du kan halsa farmor att hon kan va lugn. sag tre kojor pa rad igar. ser minnst 2 om dan. Far vla se om du vagar gora ett hopp i Thailand. Kul att Gunsan gillade dagboken.

Mamma Ann-Britt
Antagligen ahr christina inte varit pa ratt dagbok.Hon har lite problem med datorer. Men det kan inte hon hjalpa.
Du mamma. Vi e inte langre pa nordon utan vi e pa sydon nu. Det gar lite fort det har men du kan folja oss nu. Nasta stopp blir West port och sedan ett valdigt litet staale som heter Mahapapoa eller nagot liknande.
Hoppas att ni inte saknar mig mycket. Jag vet att det kan vara jobbigt men det e inte sa langt kvar tills vi traffas igen.
Kramar Daniel

Lillasyster Lisa Postad:
tyvarr har jag inte pengar att kopa boxarna annars hade jag gjort det direkt. Hoppas att tan ar kvar pa andy i alla fall och att det bara ar nagels som ar borta, nu finns det ju en nagel mindre for dig att mala pa honom i alla fall… Nu skall vi ta ett dopp i poolen, och du??rulla i snoslask kanske.. puss och smisk pa rumpan fran danis

Lillebror Calle
Forlat calle, men jag skojade bara med dig. Det kommer imte komma ngra skivor till dig, men nagot annat fint blir det. Sparar du oengar nu till thailand?? Hur gar det med malbrottet, vi tycker det ar lite spannande om du kommit in i det nar vi ses.. Puss

Syster Marie
Carin kunde knappt inte heller andas nar vi beteg en brant backe idag med vara tunga vaskor sa det har ett problem tillsamman..Vi tycker att det e lite jobbigare med oskar och vi hoppas verkligen att det inte e nagot allvarligt. Kan han ga nu???
Kramar dANIEL OCH cARIN

Var den första som kommenterar

Svara till