Hej allihopa! Så var det väl dags att jag skrev lite dagbok jag med. Och anledningen till att jag sitter här och skriver strax före 13 en tidig måndagseftermiddag, istället för att slita på fiskfabriken, är för att jag är sjuk. Känner mig riktigt risig idag alltså, började med bara lite svag halsont igår, och idag är det lite värre och dessutom feber, svaghet och illamående. Ingen snuva dock, bara det inte är halsfluss?! Tror inte det, får väl se hur jag mår ikväll. Efter jag lyckats äta lite mådde jag åtminstone lite bättre.
Annars måste jag säga att vi har det ganska bra här! Jobbet är klart mera uthärdligt än jag trott, som Jossan nog redan skrivit så rensar vi ju inte ens fisken, utan prismärker, paketerar och staplar lådorna på pallar osv. Nog för att några svenska killar som jobbar på ”vita sidan” (rensningen) tycker att deras jobb faktiskt är mindre tråkigt och enformigt än vårt på ”röda”, men vi får iaf mera övertid och det är ju det viktigaste! Är ju det vi är här för. Det är bra stämning på fabriken, med mycket unga från lite överallt i Europa/världen, och dagarna går fort – speciellt sedan vi jobbat tillräckligt länge för att tilldelas hörselskydden med inbyggd radio! *yeah* Kroppen värkte ganska bra, särskilt första veckan, men det börjar bli bättre. Har nån led i pekfingret som gärna vill bli lite öm och svullen, blir lite stel i skuldror och axlar och har en ständigt bråkande, värkande svank som får mig att känna mig som 80 ibland, men det är uthärdligt.
Lägenheten är ganska sunkig och har inget riktigt kök men den funkar. Och det är verkligen otroligt vackert här – tänk att växa upp nere vid en fjord i ett område helt omgärdat av höga snöklädda fjäll. Tänk bara hur det måste se ut här på sommaren! Nog för att detta ”samhälle” på 4500 invånare och med ett centrum ungefär lika stort som frasserundan känns rätt livlöst, men de har iaf ett uteställe (hotellet), en biograf, ett gym, och tre stormarknader! För att nämna några exempel.
Hittills har den kravfria, händelselösa vardagen varit ganska skön. Man jobbar ändå för det mesta och har inte mycket energi kvar när man väl kommer hem. Det vi ägnar större delen av vår fritid åt är att baka och ha tv-serie maraton. Vi följer hittills Prison Break, Lost, Heroes och The O.C. (den senaste är dock dissad av de andra två, förståeligt antar jag). Och vi har fler på G!
Vi bakade semlor i helgen också – jag och Jossan vägrade missa fettisdagen även detta år! De blev något platta men väääldigt goda. Jag är förresten lite fundersam om det kan vara all gårdagens semmeltryckande som orsakat dagens illamående? Naaahhh… det är nog bara att förtsätta 😉 Just det, icket att förglömma – en annan viktig kvällsaktivitet vi ägnar oss åt är supernintendot med gamla favoriter som mariokart, punch-out och zelda. Bra för tidsfördriv och att återuppliva gamla minnen! Snowboardingen på Strandafjellet – norsk stavning – var riktigt nice! Lite brant för oss gröna och ringrostiga kanske (jag och Jossan) men det var riktigt kul och utsikten från topparna var otrolig! Kolla in bilderna. Dock tagna med min mobilkamera så inte den bästa kvalitén men de duger. Tyvärr var det rätt dyrt så vi kommer nog inte att unna oss alltför ofta, men nån gång ibland så.
Nej, dags att sluta prata och vila mitt värkande huvud lite. Vi höres, ta hand om er! Snabbvisit hem näst sista helgen i mars, vi ses!
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.