Världens billigaste öl

Hej!

Spenderar just nu mina sista timmar i Hanoi.
Har haft det riktigt slappt och skönt och gillar verkligen den här staden. Hetsig trafik och massa människor. Staden har ca 4miljoner invånare och 2miljoner motorcyklar.

I söndags så var jag på en Jazzclub här i Hanoi. Riktigt grymt…Erik du hade älskat det.

Ölen var väl i dyraste laget men vilken musik.
Det var ett band på fyra persooner som spelade och även en tjej som sjung. Helt plötsligt klampar en bastant vietnames som hade suttit och druckit där ett par timmar upp så scenen och grabbar tag i en saxofon. Min första tanke är att han bara är full och dum och är på väg att göra bort sig men när sen inte bandmedlemmarna reagerar så förstår jag att så inte är fallet. Han var riktigt duktig.

I måndags så åkte jag på en organiserad tur till Halong Bay som ligger ca fyra timmars bussresa norr om Hanoi.

Där gjorde vi ett besök i Sung sot cave på förmiddagen och sen var det sol och bad för hela slanten. Riktigt skönt att komma till värmen måste jag säga. 🙂

Övernattade på båten och sen på tisdagen åkte vi till en nationalpark på närliggande Cat ba island. Hade en riktigt tuff vandring och i vissa fall klättring upp till en utsiktspunkt. Men lite motion har väl aldrig skadat?

På eftermiddagen var vi sen ute och pa en tre timmars kajaktur. Ännu mer motion…
Paddlade till en lagun och sen till en liten strand på en av öarna

Kvällen och natten spenderade vi på Cat Ba Island.

Och det var här jag kom i kontakt med den billiga ölen. För 7,50kr fick man sex glas öl. Kan det bli billigare än så frågar man sig?
Ja det kan det. Igår var var vi ute ett stort gäng och åt och efter en underbar middag gick vi och satte oss på gatan.

Det fungerar nämligen så att det finns ställen som i stort sett bara serverar öl och att kalla det bar känns fel. Det enda man får är en liten pall, kanske 30cm hög, och sen ett glas med kanongod öl. Och för detta betalar man 1kr per glas.

Vi hade mycket trevligt men så helt plötsligt börjar ägaren att skrika och vi måste lämna ifrån oss alla pallar och jalisin till ”baren” dras ner. Sekunderna senare rullar en lastbil fram och ut hoppar 6 poliser med batongen i högsta hugg. Så då var det bara att gå hem…

Idag pratade jag svenska för första gången på tre veckor. En tjej i receptionen på hotellet jag bor på bad om lite hjälp. Tydligen hade en kille i 20årsåldern ramlat in snorfull på hotellet klockan åtta i morse och lagt sig för att sova på golvet i restaurangen. Och nu vid tvåtiden hade han vaknat till och börjat klä av sig. Och var var han ifrån om inte sverige.

Lite envägskommunikation men jag fick i alla fall förklara för honom att det inte är så populärt att klä av sig inne i en restaurang (Måste komma ihåg det) och han nog borde gå och lägga sig på sitt rum. Så på stapplande steg och med en vietnames på var sida kom han till slut upp på sitt rum.

Ikväll tar jag tåget söderut och är framme i Hue vid 06,30tiden i morgon bitti.

Tänker på er där hemma..

Kramar

About Björn Eriksson 73 artiklar
Besökta länder än så länge och fler skall det bli: 1. Sverige 2. Finland 3. Danmark 4. Norge 5. Storbritannien 6. Dominikanska Republiken 7. Thailand 8. Sydafrika 9. Namibia 10. Botswana 11. Malawi 12. Zimbabwe 13. Zambia 14. Tanzania 15. Kenya 16. Spanien 17. Indonesien 18. Australien 19. Singapore 20. Malaysia 21. Laos 22. Tyskland 23. Frankrike 24. Marocko 25. Mauretanien 26. Senegal 27. Gambia 28. Guinea 29. Guinea Bissau 30. Turkiet 31. Ryssland 32. Mongoliet 33. Kina 34. Vietnam 35. Kambodja 36. Belgien 37. Nederländerna 38. Irland 39. Brasilien 40. Indien 41. Förenade Arabemiraten 42. Oman 43. Egypten 44. Libanon 45. Qatar 46. Japan 47. Sydkorea 48. Schweiz 49. Österrike 50. Slovenien 51. Kroatien 52. Estland 53. Lettland 54. Litauen 55. Polen 56. Cap Verde 57. Vitryssland 58. Ukraina 59. Moldavien 60. Rumänien 61. Bulgarien 62. Makedonien 63. Kosovo 64. Albanien 65. Montenegro 66. Bosnien Hercegovina 67. Serbien 68. Ungern 69. Slovakien 70. Tjeckien 71. Luxemburg 72. Andorra 73. Monaco 74. Vatikanstaten 75. San Marino 76. Lichtenstein 77. Island 78. USA 79. Bahamas 80. Haiti 81. Portugal

1 kommentar påVärldens billigaste öl

Svara till