”Att dom bara orkar, våra storkar…”

Mors!

Är lite segt nu för man råkade komma hem kl halv 8 i morse efter har varit på krogen :), tur att man är ledig idag.

Senaste veckorna har rullat på ganska fort. Hunnit med både de ena och det andra. Cocktailparty har vi varit på med borgmästaren i Aiga Napa. Riktig snofsfest med massa fint folk, men de var kul. De har blivit mycket restaurangbesök också, men så länge de är gratis så får man väl inte klaga.

Vi har haft rätt mycket flygförseningar nu vilket har resulterat i sådär typ 30 timmars arbetsdag. Ena veckan sov man 45 minuter mellan passen och nu senast två timmar. Men de går an de med, men man blir bara lite seg i skallen. Ah, vad gästerna blev griniga då när dom fick reda på förseningen. =) På väg till flygplatsen råkade vi dessutom köra på nåt på motorvägen så de small till utav helvete. Trodde först att däcket hade rykt men de verkade va nåt annat. Blev typ rökfyllt i bussen och så. Vart inte många muntra miner på bussen då men de fixade sig tillslut. Men att dom bara orkar sura på allting, njut av semestern i stället väl!

Ikväll då är de Sverige – Danmark i fotboll så då blir de fullt ös. Min kollegas Mickes två meters Sverigeflagga ska upp på ballkongen och vi har tryckt upp var sin snygg Sverigetröja. Vi har ju danska kolleger här nere, så nu måste Sverige piska upp danskarna ordentligt.

Böjar tröttna lite på att allt är så förbannat dyrt här. Bara för en liten bakad potatis till lunch kan man få betala 60-70 spänn för. Ska man ha kläder måste man typ ta sig till Nicosia eller Larnaca för i Aiga Napa har dom typ inget, och de dom har är bara märkeskläder. 4-500 för en t-shirt är lite väl. Cypern förlorar mycket turister om dom fortsätter med dom här priserna.

Imorrn ska jag på badbåt med gästerna. Vet dock inte riktigt vad jag ska göra om de blir nån guidening eller om man bara ska va social om sitta och prata med dem. Visar sig väl.

Nej, nu är de tvättdags så vi hörs senare. Ciao!

About Nicke 49 artiklar
“Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn’t do than by the ones you did do. So throw off the bowlines, sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.” – Mark Twain

Var den första som kommenterar

Svara till