Antligen har mitt daliga samvete tagit over kontrollen

Hej alla nara och kara!

Nu antligen har jag fatt andan ur vagnen.
Det har varit fullrulle anda sen jag kom tillbaka.

Vill forst bara saga att det var helt underbart att fa komma hem och traffa er alla igen. Nu kommer det droja ytterligare 6 manander. Men men…ni kan ju iallafall lasa om hur jag har det. Om jag kommer ihag att skriva forstass.

Det tog mig 25 timmar att ta mig fran Arlanda till Beaconsfield. Inte sa jatteskoj kanske, men helt okej. Fast jag holl ju nastan pa att inte fa aka tillbaks, da jag pa Arlanda inte hade nagon biljett ut fran USA utan bara till. Men men dte loste sig och min langa resa hem borjade. Allt gick bra, jag hann med alla planen och bussarna.
Val hemma sova jag en stund oh sen var det bara back to work. Och sa har det fortsatt.

Forra helgen traffade jag Fredrik och Fredrika, dem bjod mig pa middag hemma i Fredriks nya lagenhet. Jattefin, men hela lagenheten sluttar. Kandes sjukt skumt. Men har den inte rasat an sa borde den halla lite till. Ingen har ju klagat. 🙂
Dem hade gjort det jattemysigt med marshall pa balkongen och allt. Men vi hann inte ens dricka upp valkomstdrinken forran nan borjar ringa hysteriskt pa dorrklockan. Alla titta pa varann. Ingen vantade sig att nagon mer skulle dyka upp. Da tittar Cissi ut genom fonstret och vad far hon se?….Jo en brandman med yxan i hogsta hugg pa vag mot brandtrappa till balkongen. fredrika gick och oppnade dorren och in rusar tva brandman och sager att det brinner pa balkongen. Vi fattar ingenting. balkongen ligger i anslutning till koket, dar vi har statt hela tiden. Fredrika slacker snatt var mashall och nar brandmannen kommer ut pa balkongen ser dem ganska forvirrade ut. Men men ingen skada skedd. Och efter nagra minuter gar dem sin vag igen. Eftar att vi konstaterat att det inte ar olagligt med mashaller men att nan stackars granne blivit orolig over lagorna. Well, well…all’s well that ends well.

Annars har inte sa mycket hant. Per befinner sig i USA nu, men kommer hem imorgon. Han aker ivag igen till Mexico pa sondag, och sen ska han till Sverige i borjan av Februari. Sa det kommer bli mycket jobb for lilla mig framover.

Men jag hoppas att alla ni dar hemma mar bra, for det gor jag! 🙂

Puss och kram pa er allihop!

About Cecilia 88 artiklar
Hej hopp! Har bott ett år i Montreal, superkul. Är numera hemma i mitt älskade Stockholm igen. Underbart! Annars är jag en ganska glad prick. Älskar att resa och träffa folk och fä. Planerar ständigt nya resor. Nästa stopp blir nog Grekland eller kanske NYC. Vi får se. Weee!

Var den första som kommenterar

Svara till