Land….at last…!!!

Efter en strapatsrik batresa har vi nu tagit oss till Panama City, inte direkt nagot mal i sig men en lagom anhalt pa tva natter innan vi fortsatter upp till Bocas del Toro for lite island life nagra dagar och sedan Costa Rica.

Batresan startade innan halv sju pa onsdagsmorgonen da den amerikanske kaptenen och hans yrvakna besattning fran en mangd olika nationaliteter (allt fran canada till scottland, Tyskland, England australien och sa klart Sverige) fick se soluppgangen over cartagena. Vi hann dock inte ens lamna Cartagenas hamninlopp innan vi bordades av colombianska kustbevakningen som med fyra pers, k-pistar och en hund grundligt skulle ga igenom hela baten- inklusive allas vaskor… Efter ca tva timmar, (da den stackars hunden var uppenbart uttrakad och mer intresserad av skinkan som lag kvar sen frukosten an att lukta pa massa backpackers ackliga klader) slapptes vi att fortsatta. I stralande sol kandes segling i caribien som det basta man kunde sysselsatta sig med…. 24 timmar senare nar det borjat blasa upp och gunga betydligt mer var ingen riktigt lika entusiastisk…. seglingen till san blas tog over 36 timmar dar det enda positiva under andra dygnet var delfinerna som hoppade runt baten, (dom e ju saaa fina…) pa kvallen dag tva kom vi fram till San Blas och lade till vid en gammal raktralare som var kapten och hans colombianska fru anvande som bostad. lite frukt och godnatt var allt vi orkade med den dagen. vi tillbringade tre dagar ute bland oarna, i klart blandat vader. Var speciella bad o var som klippt rakt ur en resebroschyr, den vita sanden och palmerna som stracker sig ut over det turkoisa vattnet. bad och sol for alla samt snorkling for vissa.
pa kvallarna var det ol och romdrinkar mixade i blender i otaliga variationer med farska frukter.
vi fick dock en del regn, bodde trangt och hade lite brist pa vatten sa hela gruppen var totalt slut och MYCKET lyckliga da vi pa mandagkvall nadde panamas fastland. Efter en natt i en liten skit hala kallad portobello tog vi oss till Panama City, dar vi har eget rum, en stor sang (som inte gungar…) en dusch och en riktig toalett… life is good!!!

lagger upp bilder sa snart vi far tid, engagemang och en snabbare uppkoppling!

hoppas pasken varit till belatenhet for alla och att ni njuter av varmen som jag har hort rykten om!!
vi har det bara bra och hoppas ni har det med!
Lots of Love
puss och kram
L&S

Var den första som kommenterar

Svara till