Nu har min dator lagt av tva ganger. Sa det ar lite halvtrist att skriva om sammma saker hela tiden. But one more time then!!
Jag mar battre nu. Ar fortfarande snuvig i nasan och ont i halsen. Men inte alls lika dod som jag var i lordags. Da madde jag verkligen tok daligt. Och tyckte jatte synd om mig sjalv i min lilla bongalow =)
Just det. jag skulle ju beskriva min erfarenhet av Palolem. Det ar lite som att vara pa Mallis, eller Kreta. Massa turister. Shopper overallt med solkramer och diverse sovenirer. Stranden ar underbar och det finns barer var 5 meter typ. Och dar har dom mkt europeiskmat.Men jag ater helst Indiskt. Mala kofta..mmmm….peener masala..mm…korma…jummi… =) Men det kanns sakert att ga har pa kvallen. For stranden ar upplyst. OCh alltid massa turister och hundarna ar snall.
I fredags var jag ute. Men blev typ forfoljd av en Indie som vagrade lamna mig ifred. Han var i och for sig trevlig och faktiskt snygg. Och jag kan forsta att han sakert kan charma vissa turister. Men jag tycke..nej tack. Sa det slutade med att jag gick hem och sov for att bli av med honom. Ar nog inte sa bra pa att verkligen saga till dom. Jag ska ju saga Chalow… Hm..
Pa lordan da var jag ju tok dalig. Men lag pa stranden ett tag. Traffase en engelsk tjej. Harriet som ockse reser sjalv.
Pa fredagen traffade vi fler folk pa stranden som typ ar grannar till oss. Vi bor i samma negbourhood sa att saja. Sa pa kvellen gick vi ut. Vi var sakert typ 30 pers. Mest engelskman, men aven isreliter, tyskar och Francois med namnet Dominic. Forsokte prata lite franska med honom. Det gick sa dar bra. Satt och pratade med en kille fran Israel som typ ser ut som…hmm, jag kommer inte pa vad han heter. Men en langharig muskelknutte, Fabio heter han nog. Vi pratade om NZ. Och han blev nastan arg pa mig for att jag inte gillade treeking. Han satt och verkligen forsokte overtyga mig om att det var bra. Maste alla vara besatta av detta treekande???? Fast sen spelade vi biljard i par. Da gjorde jag varsta schyssta avslutet sa vi vann. (poker face poker face =) Sa da blev vi nog vanner igen. Han folde i alla fall med mig hit till internet kaffet. Och beromde mig for att jag inte gar langsamt..hmmm…ganska skum kille faktisk.
Har bokat flygbiljett till Mumbai pa torsdag, da jag ska mota upp Petra. Bokade vi natet. Gick riktigt bra faktisk. 300 kr kostar det. Ar typ 100 kr mer an om man tar tag… Fast vi ska ta tag till Rajhastan. Man maste ju testa pa dom beromda tagen. Men ar nice att flyga nar man ar sjalv. Ska forsoka boka tagbiljetter har och se hur det gar. Indierna brukar ju vara mindre hjalpsamma nar det galler sant…
Ska bli kul att bade traffa Petra och aka till Rajhastan och se lite andra delar av Indien.
Om ni undrar varfor jag inte lagt in nagra kort ar det for jag typ inte tagit nagra kort. Man kanner sig ju som vartsa tont japanen om man springer runt och tar kort, men ska forsoka ta lite kort nar petra kommer. Sa man kan kanna sig tontig tillsammans =)
Puss och kram
Hallo! Typiskt att du skulle bli sjuk igen, du har ju varit mkt sjuk på sistonde. Skönt att du är bättre.. Här är allt bra, trött, men bra. Regnar mest o är grått. Ha det bra.. Jobbet hälsar
Kram på dig!