Tjena!
Nu ar det ju snart dax att aka hem. Imorgon faktiskt. Men har det soft har i bangkok. Bor pa stallet som vi typ alltid bott pa nar vi varit har.
Vi akte ju hit i torsdags. Var en laaaang resa hit, var har vi nio eller sa pa kvallen. Gick i och kaka och skulle ta nan ol eller tva, slutatde med att i alla fall jag kom hem alldeles for sent. Sa fredagen blev en liten halv tung dag.
Vi tog tuk tuk till shopping, men blev inget shoppande for min del. Var lite for trott for det. Sen hade jag sagt redan innan jag akte hit, att jag ska undvika att shoppa, da jag vet att jag shoppar sa mkt ondodigt. Pa kvallen sen tog vi en spontanare och gick pa kickboxning. Visade sig vara typ champion match, da dom tva basta tavlade om vilken som skulle bli arets champion. Sa var ju kul att vi pricka in just den dagen. Var en jakla stammning. Vi satt langs fram, och uppe pa laktarna satt hur manga thailadare som hellst. Dom har natt slags skumt betting system, da alla typ vinkar med typ 1 till 5 fingrar. Men det verkar inte vara nan som lamnar nagra pengar..sa skumt helt enkelt. ar nan lirare med gul vast som bara vinkar tillbaka. Hela grejen var riktigt kul, frrutom att den var en boxare som borjade bloda i hela ansiktet, tyckte jag synd om honom.
Idag har vi haft en hel dag i tursimens anda. Varit pa folting market, som ar en hel stad som ar uppbyggt som ett flodsystem, sa aker man runt dar i batar och ska forsoka shoppa av dom som aker runt i andra batar. Men det var ju verkligen ingen struktur pa det hela, sa typ alla bara akte in i alla, men det var anda kul att ha upplevt. Sen var vi och kolla pa nan bro, som jag inte kommer ihag vad den heter.
Tog en svang till en kobra show, sa har klappat kobra och haft en boa runt halsen =)
Sist pa turist grejen var tiger templet. Men var inte riktigt som jag tank. Trodde mer det var massa tigrar som levde i harmoni med munkar, men kandes mer som dom vara nagra slags utstalnings djur, sa det skulle jag nog inte rekommendera, men var ju mysigt att klappa bebis tigrarna.
Skriver kanske lite mer i morgon, som vanligt ska vi ivag och kaka som alltid efter jag skrivit dagbok.
Puss pa er =)
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.