Har inte sa mycket tid pa mig att skriva idag. Blir bara en kort sammanfattning. Eller tja, det blir sallan kort nar jag skriver nagot, men men. Den 28;e april akte jag, Maghan, Becca och Alli fran Cape Town med buss 18.45. Var framme i Tsitsikamma/Storms River vid 4.45 tiden. Blev hamtade av en av de anstallda pa Backpack The Didge. Efter en lang och inte sa bekvam bussresa stupade vi i sang direkt.
29;e nar vi nannat en stund och kande oss nagot utvilade gick vi pa en liten promenad i skogen. Helt underbar natur, dofter och ljud. Vid 15 tiden var det dags att bli fasthakade i linbanan over regnskogen. Gjorde en (typ)guidad tur genom skogen genom att svinga oss fram pa en linbana hogt, hogt over marken. Hehehe, lite hojdradd ar jag allt maste jag erkanna. Det fanns 12 stationer som vi akte mellan, den hogsta var ca 50 meter over marken och den langsta var 91 meter lang. Pa kvallen slappade vi mest, at middag med de andra gasterna och lekte med 3 galna hundar pa stallet. Pa vag mot en skon natts somn fastnade jag och Alli i baren med agaren och en annan kille. Inget vidare. Eftersom 3 av oss 4 jobbar som bartender blev det en hel del experiment och givetvis skulle ju allt smakas. =) Men men, blev inte sa farligt och vi hade en jattetrevlig kvall.
30;e. Igar bestamde vi oss for att tillbringa dagen pa en hastrygg genom regnskogen. Kan man ha det battre? Meghan och Becca gav sig ivag vid 10 tiden och vid 15 tiden var det min och Allis tur. Hekt fantastiskt att luffsa runt pa en hastrygg genom underbart vacker regnskog. Helt tyst och lugnt, vilket var precis vad vi behovde efter alla dessa veckor i stressiga Kapstaden. Kvallen tillbringades tillsammans med alla de andra gasterna. Satt och at middag i tradgarden medans 3 hundar sprang runt som tokar och 3 hastar luffsade runt. Nar alla andra gick och la sig stannade sa klart jag Alli kvar uppe igen. Brad, agaren satte igang Jaccuzin till oss sa vi tog ett dopp. Varmt bubblande vatten under stjarnklar himmel i Afrika med bergen som utsikt. Mmmm igen… Kan man ha det battre? Tyvarr var vi val inte sa kaxiga nar det var dags att ga upp. Gick och la oss vid 1.30 och var tvugna att asa oss ur sangen igen vid 3.30. Vi var tvugna att ta bussen fran Storms River till Port Elisabeth kl 4.30.
1;e Maj. Var framme i port elisabeth kl 07.00 och blev hamtade av en man fran ett markligt Backpacker stalle. Bodde hemma hos en familj i ett av deras rum. Hmmm, vi kande oss en aning ivagen da och da men de var jattetrevliga och hjalpsamma. Stupade i sang igen eftersom ingen av oss sovit speciellt bra pa bussen. Nannade gott till 12 och gav oss sen ivag till stranden i Port elisabeth. Strosade omkring pa strandpromenaden och tittade pa en del hantverk. Maste saga att jag saknar ”Mitt Afrika” Varken Port Elisabeth eller Cape Town ar det Afrika jag kanner sa starkt for. Att jobba i Khayelitscha har varit en fantastisk upplevelse och jag ar bade glad och ledsen att ha sett det. Men, i ovrigt sa ar jag inte ett dugg imponerad av stor staderna. Mmmm, visst. Kapstaden ar UNDERBART vackert och det finns sa otroligt mycket att gora. Men, det ar som vilken annan stor stad i varlden som helst. Tjejerna som jag nu rest runt med ar alla fran Amerika. Vi satt och kakade lunch och tittade ut over strandpromenaden i Port Elisabeth. Meghan sa, det kanns som jag ar i Amerika och jag gillar inte det. Oki, det later nog som jag klagar nu… Jag alskar att vara har, alskar att jag har sett det, alskar att vara i Afrika men… Storstaderna kommer jag inte besoka igen.
2;e. Oki, nu kommer lite positivt efter mitt ”gnallande”. =) Idag akte vi med en guide vid namn Vernon till ”Addo” Addo ar ett stortnatur reservat med 4 av The Big 5. Korde runder i reservatet och sag zebror, vattebufflar, antiloper, 2 LEJON(!!!!), gnuer(Avundsjuk nu morbror), och det haftigaste av allt under dagen-Elefanter. Nu snackar vi inte 25 st… Nej nej… Fran en kulle sag Vernon en hel hjord av elefanter. Plattan i mattan och efter ett par minuter sag vi dem. Vid ett vattenhal stod de och drack vatten. Stangde av bilden och stod hur lange som helst och bara tittade pa dem, stora som jattar, mindre och natta, sma och busiga och pyttepytte bebbar tatt intill mamma elefant. Efter ett tag borjade ledarhanen vandra darifran-RAKT EMOT oss. De foljande ca 10 min av nog den absolut storsta adrenalinkick jag nagonsin haft. Alla som kanner mig vet att jag menar allvar nar jag till och med funderar om detta inte var en storre kick an nar jag sag Bergsgorillorna i Uganda. Helt plotslig befann vi oss totalt omringade av uppskattningsvis 100 elefanter. De var sa pass nara oss ar bilen gungade till ett par ganger. Jag kunde hora dem andas nar de passerade oss. Denna upplevels gar inte att forklara i ord, den maste upplevas. Helt tja.. Som sagt, det finns inga ord. Middag pa resturang pa kvallen sen var jag tvungen att saga Hejda till ytterligare 2 personer. Jag och Meghan tog bussen fran Port Elisabeth kl 21.45 tillbaka till Kapstaden. En buss resa pa 12 timmar… =( Inget vidare faktiskt.
3;e. Tillbaka i cape kl 09.45 och tog taxi till AVIVA huset. Nu haller de andra pa att packa och fixa allt. Om 45 minuter blir jag, Meghan, Kate och Maggie skjutsade till flygplatsen och vi flyger till Johannesburg om nagra timmar. Ska bo pa Backpackers Ritz i natt. Vilket jag tycker ar jatteskoj, det innebar att jag far traffa spritt sprangande galna Gavin igen. Imorgon aker vi till Kreuger och ska tillbringa 4 dagar dar tillsammans. Soluppgang, solnedgang, bil och vandrings safari. Efter 4 dagar flyger de andra hem och jag aker tillbaka till mina apor. =)
Oki, som sagt… det blev inget kort inlagg… =)
Ha det bra dar hemma…
Hehe, vilket äventyr Mitis 🙂 Förstår att det måste ha känts riktigt spännande med så många elefanter så pass nära inpå. Det är ju inte direkt som att gå på zoo. Så storstäderna är inte så trevliga, nä det är nog samma var man en vänder sig i världen. Men att svinga sig fram på en linbana mitt i skogen, det är andra grejer. Det hade jag velat uppleva. Ha nu en fortsatt underbar vistelse där nere så hörs vi.
Kram
Johan
LONKAN SAKNAR SIN MITA<3<3<3<3<3<3
3>ÄLSKAR DEJ<3