Hallo pa er alla vanner och andra vi kanner!
Sen sist har vi lamnat alla solstolar, svennar och charter-nordar i Hua Hin bakom oss. Vi tog natttaget darifran och ner till Surathani pa ostkusten. En intressant resa pa ca 45 mil och dryga 8 timmar!! Ja, inte var det precis ett ’Rapid train’ som det stod pa biljetten… Smile! Billigt och kul var det iallafall. Se bilder pa sovbasen.
Nar vi ankom till Surathani stod dar massor av hotell/buss-raggare och drog i en. Allt for att snabbt hjalpa en vidare… Vi tog en AC buss till Phuket. Ja, ja vi vet… Inte aker vi till Phuket inte. Men det e har Marie skulle operera sig och vi bor nu ca 50 minuter ifran ’det hemska turist Phuket’ och allt vad det innebar. Vi bor pa ett 4 stjarnigt (uppskattningsvis)SPA Resort. rummen e underbart inredda och har finns alla SPA-behandlingar du kan onska dej. Ja, inte for att vi ska ha nagra av dessa, ty priserna e hutlosa. Vi sparar oss med fler massager tills vi kommer pa de mindre oarna lite senare.
Jag opererade mina ogon i forrgar och allt har gatt kanon! Jag e ju dock oerhort svullen och snart har jag alla varldens farger runt dom. Men snygg kommer jag att bli! Fniss! Jag hade bokar operationen i Sverige via Internet och en svensk kille som heter Ulf. Han jobbar for olika tand- och operationskliniker och bor har. Vi pratades vid i Sverige och via mail bestamde vi nar-var-hur. Ulf kom till kliniken pa min op-dag och pratade lite, sen bjod han oss over till hans restaurant och hotell inne i Patong, Phuket. Sa nu har vi sett det med, igen! Hua!!
Vi fick dar traffa en annan kvinna som gjort samma operation fast dagen innan. Himla trevliga manniskor och vi hade ett par mycket trevliga timmar dar med dom och Ulf. Thailandsk buffe bjods och dar var det mesta man kan onska sej… Kyckling i gul curry, kinesisk kal med flask, soppor, fik i alla de sorter, frukter mm mm.
Pga av min op och medicinerna jag nu gar pa (antibiotika, anti-svullnad och en annan) kan jag ju inte dricka alkohol pa ett tag, sa det star nu Ricki for. Men inga sura miner fran hans hall for det, inte! ol och GT vid poolen…
Ulf har ett samarbete med TV4 och spelar just nu in programmet ’SEMESTER SVENSKAR’ har och undrade om jag hade lust att medverka pa en intervju…De foljer svenskar har i det mesta som hander och ville nog ocksa ha med ngn som valt att operera sej harnere. Sa imorgon bitti kommer en taxi och hamtar oss for fard till reporter John och intervju med mej. Sen far vi se om man e bra nog att sandas i TV…Asgarv!
Nu ska vi snart ner och ata pa Resortets Restaurang vid havet och lyssna till en filipinsk grupp som spelar har var kvall.
Ha nu det sa gott alla!
DADDA: SUPER GRATTIS pa din fodelsedag!! Nar den nu infaller? Sorry, har bade mobil och kalender dar hemma, sa minns inte riktigt datumet.
Je & Tommy: Hur gar det dar hemma?
Kramizzar Marie & Ricki
Vi hores om nagra dagar, har inte riktigt bestamt var vi ska sen…
Vi håller på att döda varandra, annars är det bra..
Kul att höra att ni har det bra.Följer er hela tiden. Allt är lugnt i NR.Jag kan lova er att Je o Tommy har det bra, saknar inget.