En fagelpark for oss sjalva

Igar kvall blev det en lugn kvall uppe pa takbaren. Vi fick hora en del lovord om Perhantian Islands (vart nasta stopp) och traffade ett gang svenskar som vi ska forsoka mota upp pa perhantian.
I morses fick vi reda pa att vi kommer behova visum for att kunna aka till bali. Tydligen nya regler sedan borjan av aret, galler bara svenskar ocksa. Detta pga att nagon med svensk medborgarskap ska ha varit inblandad i bombdaden. Typiskt! Detta trasslar till det lite for oss da vi redan fixat flygbiljetter och med de tiderna har vi ingen tid over for att fixa visum. Vi far forsoka omboka biljetterna, det fixar sig allt.
Men efter nagra samtal till inodonesiska ambasaden (utan resultat) sa tog vi stadstaget ut till stadsdelen Bansar. Dar lag ett enormt kopcentra, men med hoga priser och vi trottnade snabbt. At middag pa en suchibar och tog en taxi vidare till en fagelpark.
Nar vi kom fram till parken visade det sig att den stangt for ett par timmar sedan. Men med lite hjalp ifran taxichaffisen lyckades vi faktiskt muta en vakt och kom in for ett lagre pris en det pa dagen. Vakten tog fram nagra begagnade band ur en papperskorg och klistrade runt handlederna pa oss, sedan var det bara att passera.
Parken var ratt stor, vi sag strutsar, flamingos och stora pafaglar med imponerande fjaderskrudar. Mangder med papigojor och andra exotiska faglar och de allra flesta flog och gick omkring helt fritt. Det var kul, men nar vi varit i parken i en knappa 40 min horde vi en ordentlig askknall och sekunderna efter oste regnet ner. Vi sprang ut ur parken och fick tag pa en taxi som tog oss tillbaka in i china town.
Nu i kvall ska vi inte gora sa mycket mer utan det blir en tidig kvall sa vi orkar upp till flyget imorgon.

About Viktor Lundkvist 36 artiklar
Hej hej! Jag alskar att resa och allt som hor till. Komma bort en stund ifran vardagen och uppleva nagot nytt och spannande. Oftast priorieterar jag nagot varmt resmal och helst i nagot land dar jag kan ta med mig min surfbrada (har en tendens att bli lite rastlos nar jag ligger for still pa stranden). De senaste aren har jag bott i Los Angeles och jobbar med specialeffekter for Sony Pictures. Under Juli sa kommer jag att resa upp langst kusten i Brasilien. Hor garna av dig om du ar i krokarna sa kan vi motas over en ol och om det passar kanske resa en liten bit tillsammans.

2 kommentarer på En fagelpark for oss sjalva

Svara till