Det mast markliga hande igar kvall nere pa stranden. Jag, John och nagra australienare lag och drack ol och tog det lite lugnt nere pa stranden. Helt plotsligt borjar det knastra och knaka en bit bakom ryggen pa oss. Min forsta tanke var att nagon hade tant ett smatterband eller natt, vilket annars inte ar helt ovanligt. Men snart fattar jag att nagot haller pa att lossna ifran tradet precis bakom oss och jag kastar mig at sidan. Sekunden efter brakar ett stort trad ner, bara ett par decimeter ifran oss. Och da menar jag inte ett par kvistar eller sa som jag forst hade vantat mig, utan ett trad. Sakert runt sex meter lang och med en kraftig stamm. Skumt! Alla pa stranden sag lite smatt chockade ut, men alla klarade sig och det var lugnt. Kvallen lopte pa ungefar som vanligt och vi kom i sang vid runt tre.
Idag morse upptackten vi att vi sag lite val bleka ut och bestammde oss for att pressa lite pa stranden. Sa stoddig som man var gick vi ner och la oss pa stranden helt utan solskydd och gav oss inte forren svettparlorna tillslut bildade sma polar pa magen. Lite sa dar lagom korkat faktiskt och inte helt ovantat har jag nu pa kvallen fatt en kanske inte allt for vacker rod farg i ansiktet. Men jag klarar mig nog. Har precis kopt en flaska aloe vera som jag ska ga till bungalown och kurera mig med.
Efter varan sol session, gick vi och hyrde vespor for att se oss lite omkring pa on. Koh phi ar ju inte sa stor och efter ett par timmar pa vagarna har vi faktiskt hunnit se stora delar av on. Vi gjorde ett stopp pa en lyxig spa resort som lag riktigt vackert uppe i berget med en grym utsikt ut over stranden. Vi akte dit for att vi pa kartan hade sett att det skulle ligga ett apreservat dar, men nar vi kom fram blev vi ganska besvinka nar vi mottes av en stor bur med en fem sex stackars apor i. En av aporna var faktiskt riktigt lomsk. Nar jag tog fram min kamera och skulle fota honom skot han blixsnabbt ut sin laaanga arm och forsokte sno at sig min kamera. Som tur var hade jag ett stadigt grepp om den och jag vann till slut dragkampen.
Igar at jag nog forresten nagot som inte min mage tyckte alls sa vidare bra om. Jag anar att det kan ha varit en macka som jag kopte ifran ett gatustand stax innan jag skulle ut med dykbaten. Det kanns lite battre nu pa kvallen men vi har bestammt oss for att stanna har pa koh tao till det kanns stabilt. Sedan har vi ocksa fatt lite hintar om att Gustav och hans resegang ska komma hit idag(?) men det vet jag inte sakert och kontakten via mail funkar lite daligt (shit, Gustav du far ju svara nagon gang, eller ring). Ja ja det skulle ivarje fall vara kul att traffa dem.
Snart kommer det nog upp lite nya bilder. Har varit lite dalig pa att anvanda kamera det senaste men idag tog blev det nog nagra schysta.
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.