Anakao – oasen vid Oceanen

I södra Madagaskar ligger den lilla fiskebyn Anakao. Mystik, kritvit sand, ett blekturkost hav och vackra solnedgångar gör denna lilla plats till en av de mer stillsamma, harmoniska och trivsamma på hela Madagaskar, kanske i världen.

Anakao
Toliara är en av Madagaskars största städer och huvudstad i provinsen med samma namn. Den ligger ganska långt söderut på Madagaskars västkust. Ytterligare söder om Toliara ligger, på en strand, byn Anakao. Det är en liten fiskeby, placerad rakt i den kritvita sanden, ett tiotal meter från det mineralvattenklara havet. Här passerar dagarna i ett behagligt tempo.

Människorna, som till största del försörjer sig på fiske, är trevliga men mystiskt avlägsna. Som om de bevakar en hemlighet av sådan vikt att de knappt vågar tala med andra. Som om de skulle kunna försäga sig, slinta med tungan, säga ett ord för mycket. De håller sig således lite på sin kant, för sig själva, och hemligheten, vilken den nu kan vara, behålls i tryggt förvar.

Att ta sig dit
Till Anakao kan man ta sig landvägen men det är en färd lika omständigt som Hannibals över Alperna. Man kommer fram men det tär på krafterna. Sjövägen är ett enklare alternativ. Flera olika varianter finns av den vattenbaserade rutten. Antingen kan man leja en lokal fiskare i Toliara. Då får man fråga sig fram nere i hamnen och sedan ge sig in i en diskussion om avgång och pris.

Normalpriset, om man någorlunda bemästrar prutningens ädla konst, ligger runt 5.000 ariary (20 kronor). Man seglar då i enkla båtar så kallade piroger. Tiden det tar beror på väder och vind, flera timmar guppande på vågorna är ingen ovanlighet. Annars finns det ”rederier” som dagligen kör sträckan. Man färdas då med motorbåt. Priset är betydligt dyrare (60.000 ariary = 280 kr tur och retur) men resan är mycket mer pålitlig. Ur såväl tid-för-avgångs- som färdlängdsperspektiv. Säkerheten är också avsevärt bättre.

Chez Emil
Byn Anakao är uppdelad i två delar, Anakao A och Anakao B. I den norra, Anakao A, (närmast Toliara, där båtarna gör sitt första stopp) finns flera olika boenden. Ett av de billigaste är Chez Emil. Emil är byns hövding och dessutom en mycket trevlig man. Från honom kan man få alla nyheter och fakta om byn. Hans ställe består av en restaurang samt ett antal bungalows av enkel (inget för den kackerlackrädde då ett gäng sådana huserar i varje hus) men med fräsch standard placerade på en sanddyn ett stenkast in mot land.

Från denna sanddyn bjuds varje morgon och kväll på en enastående ljusshow vid solens ned- och uppgång. Le gardien (vaktmästaren) bor i en hydda mitt bland gästernas bungalows. Han är en otroligt sympatisk karaktär som ser efter, och med sin stenslunga beskyddar, gästerna. Dessutom har han en liten son som är världens sötaste och alltid på lekhumör. En bungalow kostar ca 10.000 ariary per natt (40 kr).
 
Andra boenden
I Anakaos norra utkant ligger ett lite finare och mycket dyrare hotell. De har en jättefin restaurang, snygga, rymliga, rent av luxuösa bungalows och till och med internet. Jag tror, men vet inte säkert, att de även ordnar transfer från Toliara. För lyxsökare finns också i den andra bydelen, Anakao B, alltså den södra, några uppmarket hotell av, enligt rykten (undertecknads budget höll inte vid tillfället för sådana eskapader), riktigt hög klass. De ägs av fransmän och italienare. (Själv föredrar jag alltid att stödja lokalt förankrade verksamheter, som t ex Chez Emil)

 

Havet & Stranden
Havet kring Anakao är som gjort för badmänniskan. Det är klart, stilla böljande och med en behaglig temperatur. Ett korallrev en bit ut hindrar Mocambiquekanalens höga vågor från att rulla hela vägen in till stranden. Det håller även borta hajarna, så det gamla knepet att alltid ha ett band av lekande barn längre ut än sig själv är inte nödvändigt.

Utanför revet härskar dock vågorna och en del surfare och bodyboardare, om än få, tar sig hit för att pröva lyckan. Vågkvalitén är inte den bästa men man slipper garanterat trängsel i vattnet. Stranden är ren och sanden fin som socker. Risken för att få konkurrera om handduksplats med andra turister här är lika stor som att kyparna säger ”hej” och ”tack” på svenska à la Grekland.
 
Ön på horisonten
På horisonten ligger, som en grön karamell, den lilla ön Nosy Ve (namnet betyder just liten ö). Några tusen ariary och en halvtimme i pirog är allt som behövs för att ta sig till denna pärla. Man rundar ön på cirka 1 timme. Med mjuk sand under fötterna och det öppna, inbjudande havet i sin hand är det en ytterst behaglig promenad. Där kan man strosa omkring, kika på lustiga fåglar i rosa nyanser, bada i havet och njuta av livets stillsamma skönhet.


 
Anakao är en rofylld upplevelse på havets kant. En tillvaro utan stress, präglad av sand mellan tårna, salt i håret och solsken i huden. En erfarenhet av klart vatten, smällande segel, vita leenden och vackra solnedgångar. Det är promenader utan mål, hav utan slut, stränder utan irritation, dagar utan komplikationer, tid utan klockslag, tillvaro utan krav. Anakao är livet på en strand.

1 kommentar påAnakao – oasen vid Oceanen

Svara till