Nästan gratis i världens dyraste stad
Emma ger tips om hur du roar dig i vårt dyra grannlands huvudstad, Oslo. Allt som är roligt behöver inte kosta pengar, menar Emma i denna artikel som guidar dig genom staden.
De senaste åren har Oslo legat högt, om inte överst, på listan över världens dyraste städer. I kommunerna som ligger på den svenska sidan vid gränsen till Norge vimlar det av norrmän som kommit för att köpa sprit, godis, kött och annat som kostar betydligt mer i vårt grannland. Men Oslo är en stad som bjuder sina innevånare och besökare på hundratals gratisarrangemang varje vecka. Och om dem tänkte jag berätta.
Efter att ha bott några månader i stadens utkant för ett par år sedan, tröttnade jag på att snålt räkna slantarna varje gång jag ville roa mig. Jag nytolkade begreppet gå ut; gav upp spriten, nattklubbarna och sökte mig istället till mindre tillställningar på de små gatorna i avsides stadsdelar hellre än längs Karl Johann. Resultatet blev the time of my life och en och annan sparad slant. Och jag åker fortfarande till Oslo ibland för att njuta av härliga konserter nästan gratis.
Det första man bör göra som turist eller innevånare av Norges huvudstad är att införskaffa tidningen Aften, som kommer ut varje eftermiddag till Aftenpostens prenumeranter och i stadens alla tidningskiosker. I den kan man varje eftermiddag klockan fyra läsa om vad som pågår i staden under kvällen, på Oslopuls’ välorganiserade sidor. Denna del av tidningen finns även på Internet och där kan du söka efter “hva skjer“ långt i förväg och även sortera evenemangen efter genre eller endast söka efter vad som är just gratis . I nöjesguiden kan du bland annat läsa om vilka filmer som går på bio, vem som håller konsert eller föreläsningar och vem som ställer ut sin konst i staden just nu. Längden på listan varierar självklart mellan de olika veckodagarna, men för den som vill pågår det alltid något som är värt att kolla upp i Oslo.
Du bör även skriva upp dig på Oslopuls nyhetsbrev, vilket du gör via deras hemsida. Som prenumerant på detta kommer du erbjudas gratis smygpremiärer, filmkvällar och annat smått och gott. Dessutom berättar nyhetsbrevet varje vecka om saker som pågår runtom i staden samt ger dig möjlighet att vinna fina priser.
Även om jag anser att man kommer ganska långt endast med hjälp av den ovannämnda guiden, tänkte jag tipsa om några stående gratisevent. För det första vimlar det av gallerier i Oslo. Där finns Rådhusgalleriet och Nationalgalleriet, båda belägna centralt och med hög kvalitet på sina utställningar. Men för den som letar lite finns små gallerier som visar konst och fotografier från världens alla hörn, på stadens alla små gator. Men hjälp av Oslopuls eller telefonkatalogens galleridel och en skaplig karta över staden utgör konstvandring det perfekta tidsfördrivet, framförallt på söndagar då affärerna i grannlandet som bekant håller stängt.
Gratiskonserter håller staden också med. Håll ögon och öron öppna, även om allt inte dyker upp i tidningen är chansen stor att ändå få nys om det, till exempel via utspridda flyers eller uppklistrade affischer. Stående spelningar jag kan rekommendera inträffar framförallt på lördagarna. Då kan man börja dagen med lite eftermiddagsblues på Muddy Waters, där olika norska bluesband visar upp sig vid tretiden. När man tröttnat, kanske i halvtidspausen, är det bara att bege sig ett femtiotal meter ner på gatan till Gästgiveriet, där lördagarna istället betyder jazz för hela slanten. Därefter bjuder Café Mono, bara några hundra meter ifrån de båda barerna, på lördagsgott med vitt skiftande rock- och popband vid sextiden.
Låt oss faktiskt hänga kvar på just Café Mono ett tag. Deras program lönar det sig att lusläsa för det är en av de minsta, mysigaste scenerna i stan. Dit kommer svenska artister som försöker slå igenom i Norge och de spelar ofta gratis eller åtminstone för mindre än 100-lappen. Där spelar norska artister på uppgång och där hålls releasefester och jubileumskonserter, varvat med en och annan diskussionskväll och filmvisning. Det är alltid gemytligt och det kostar sällan mycket pengar.
För den som har musik som stort intresse kan säker Musikkens Dag locka. Varje år under en lördag i början av juni ploppar det upp scener på varenda gata i Oslos alla stadsdelar. Där varvas världsmusik med visor, jazz, pop och hip-hop. Konserterna pågår från sen förmiddag till tidig natt.
En annan dag då Oslo myllrar av musik är givetvis 17 mai, då Kubaparken i Grünerløkka fylls av musik från morgon till kväll. VG Listan som går av stapeln på Rådhusplatsen varje år i mitten av juni är alla ungdomars stora glädje och föräldrarnas stora skräck. Över 100 000 besökare brukar varje år samlas för att få en skymt av sina norska favoriter blandande med utländska idoler.
Fler festivaler, utom min kännedom, finns säkert, det är bara att hålla ögonen öppna och inte vara rädd för att prova. Är det dåligt kan man ju helt enkelt gå därifrån.
I Vinter-Oslo kanske bio passar bättre än konserter. På Deichmanske bibliotek visas gratisfilmer under vad som kallas kinoteket. Detta arrangeras även på andra bibliotek runtom i Norge, samt på utomhusfilmdukar. Utanför kinotekets fasta, öppna program kan man låna en filmsal till sig själv och någon vän och bänka sig en regnig eftermiddag.
Apropå utomhusbio visas sådan årligen i parken som omger Akershus slott. Under större idrottsarrangemang, som t ex fotbolls-VM, sänder man direkt på storbildsskärm i parken, något som under fint väder alltid lockar en stor publik och där stämningen brukar vara på topp.
Oavsett om du befinner dig i Oslo för en natt, en helg eller ett helt år behöver nöjena inte bli ruskigt dyra och vem vet, med lite hårt arbete med förstoringsglas över stadens stora nöjesutbud, kanske du till och med kan spara en slant.
intressant, jag tackar før infon…
Kan bara instämma att dessa tips är bra. Har bott i Oslo i mer än 5 år. Har lagt till egna utelivstips på http://www.jobba-i-norge.com om det är någon som vill ha fler tips!