Guide till jobb och studier utomlands
Många är de svenskar som drömmer om att jobba eller plugga utomlands. Backpackings Eleonor har själv hunnit bli expert på området och bidrar här med värdefull information för den som vill söka sig bort från Sverige utan att komma hem tomhänt, eller inte komma hem alls. Läs hennes guide, och lär dig att möjligheterna är oändliga.Du har just kommit hem från sex månaders backpacking i Asien och står nu på busstorget i Borås. Du har bytt ut milslånga stränder och oändligt upptäckande mot en kaffe på Pressbyrån och resor med Swebus. Alternativt har ditt utbytesår i Australien abrupt avslutats för att CSN:s vilja att sponsra dina äventyr inte är lika stark som din lust att resa. Kanske sitter du på gröna linjen på väg till Alvik och undrar hur vågorna ser ut på Bondi Beach. Du känner att för varje sekund du tillbringar i Sverige missar du något väsentligt någon annanstans i världen. Det är dags att ge dig av för att plugga (gäller dig som fortfarande är okänd för CSN) eller jobba utomlands och du vill lite längre bort än till grannlandet. Helst länge.
Internet är första steget ut i världen och en väg till att enkelt få en översikt kring de olika alternativ som finns. Detta gäller oavsett om du sitter framför datorn i ditt gamla kontor (som du förresten tidigare svor på att du aldrig skulle komma tillbaka till) eller om du lånat chefens laptop efter att ha rensat fisk i Norge hela dagen. Du vet att du kommer att lämna Sverige (alternativt Norge) så fort du har tjänat lite pengar och du försöker nu desperat klicka dig fram till olika långsiktiga strategier som ska ta dig bort. Låt oss inledningsvis börja med några generella länktips:
www.amv.se – Kolla vilka jobb som arbetsförmedlingen har utomlands. Efter lite efterforskning kommer du att märka att det till stor del är jobb som aupair som förmedlas direkt via deras hemsida. När du surfar omkring på arbetsförmedlingen, så ta även tillfället i akt och se om du har möjlighet att ta med dig A-kassan utomlands när du söker jobb eller vilka andra förmåner du har rätt till. Här finns oändligt mycket information om du klickar dig fram till sidorna för jobb utomlands; det länkas till regeringskansliet, internationella organisationer, jobb, stipendier etc. Möjligheterna är gränslösa.

www.syoguiden.com – Sök information om arbete och studier utomlands. Vill du jobba som volontär i Guatemala? Kan du få arbetspraktik utomlands? Hur kan du få ett säsongsjobb på en skidort? Den som frågar får svar.
Läser du på universitet ligger det nära till hands att se över utbudet av utbyteskurser. Ofta behöver du inte betala någon terminsavgift och du kan vara borta i upp till ett år. Att ha pluggat en längre tid på ett universitet utomlands kan innebär att du får stanna kvar i valt land på ett permanent visum och jobba efter studierna. Mycket bra. Inte bara får du dig en utbildning, med på köpet följer även ett visum. Befinner du dig på ett universitet så är det därmed läge att leta reda på första bästa internationella koordinator som kan skicka dig till andra sidan jorden. Eller kanske till Frankrike. Om du vill söka dig utomlands på egen hand kan du gå genom organisationer som CIS, IBM eller direkt ansöka via universitetens hemsidor. Var dock beredd på relativt höga terminsavgifter beroende på universitet och studieort. Om du inte vill rensa fisk i Norge i 10 år innan du kan åka, var god se länkalternativ nedan:
www.sweamfo.se – Svensk Amerikanska stiftelsen kan vara en väg till studier i USA. Sök stipendium och flytta till Kalifornien.
www.programkontoret.se – Här kan du söka stipendier till studier och studiebesök utomlands.
Även www.stipendier.se, www.finansportalen.se, www.stipendieform.se visar vägen till finansiering. Vill du ha alla stipendier uppradade i alfabetisk ordning klickar du på följande länk:
http://www.metro.se/se/article/2007/10/09/10/1826-48/index.xml
Om du tycker att det är läge att jobba och gärna utanför EU är det dags att ta reda på vilka länder som erbjuder så kallade Working Holiday Visa. Dessa visum innebär att du kan tillbringa upp till ett år i ett land och med vissa tidsbegränsningar även arbeta. Bland annat Australien, Nya Zeeland och Kanada erbjuder WH visum. Och du vet väl att USA har ett green card lotteri? Varje år har du chans att vinna ett liv i USA. Se vidare här:
http://www.usimmigrationsupport.org – En våg av information sköljer över dig när du går in på denna sida. Det gör dock inte så mycket, eftersom du vet att det innebär att du snart kan få sitta i Central Park med en cream cheese bagel och ett jobbvisum. Eller att du inom kort kommer att få surfa på riktiga vågor i Santa Cruz. Delta i lotteriet där första pris är ett liv i Lala-land eller vägen till en takvåning i NYC. Good luck!
http://www.immi.gov.au/visitors/working-holiday/index.htm – Vill du till Australien klickar du på denna länk och snart kommer du att bo i en skyskrapa i Darling Harbour, använda meningar som ”Tomorrow looks like a good small surf day, longer period and NW winds”. Du kommer dessutom att tycka att det är helt normalt att ha barbeques sju gånger i veckan och dansa till Jump Around när tillfälle ges. Och du kommer att älska det.
http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/workopportunities/– Uppskattar du Sagan om ringen? Vill du åka skidor i Queenstown och besöka Lake Wanaka? Verkar Auckland lockande och tycker du om får? Då får du inte missa tillfället att klicka på länken ovan och åka till Nya Zeeland. Visste du att i NZ finns det fler får än människor? Det är lite annorlunda.

http://www.arbetsformedlingen.se/Go.aspx?a=71343 – Arbetsförmedlingen har bra information om visum till Kanada. Under 2008 kan 500 svenskar mellan 18-30 år söka tillfälligt arbetsvisum. Drömmer du om pudersnö i Whistler? Klart att du gör det. Klicka på länken.
Du kan även se dig om efter svenska organisationer som kan erbjuda jobbvisum.
www.sacc-usa.org – Swedish-American Chamber of Commerce/Handelskammaren. Länken leder till Svensk-Amerikanska Handelskammaren som erbjuder så kallade J-1 visa till olika trainee program i USA. Du kan få möjligheten att praktisera på ett amerikanskt företag eller på själva Handelskammaren. Många handelskamrar runt om i världen erbjuder praktikplats eller arbete. Sök fram handelskammaren i det land som du vill åka till och leta möjligheter. Tänk på att handelskamrar ofta har ett vidgående nätverk av företag och kontakter som du kan dra nytta av. De kan dessutom många gånger ge dig information om vilka svenska företag som finns i landet, vilket kan öppna upp för ytterligare möjligheter när du söker jobb.
www.exportradet.se – Swedish Trade Council/Exportrådet. Här kan du se efter praktikplatser och jobb runt om i världen. Jobben som utannonseras kräver ofta universitetsutbildning och arbetslivserfarenhet.
www.sida.se – Här hittar du Sida-tjänster och kan även finna anställningar för olika FN-organ, och andra internationella organisationer. På hemsidan hittar du även länkar som går direkt till olika internationella organisationer.
www.si.se – Svenska Institutet. Här hittar du viss information om att söka stipendier och bidrag.
Kanske har du drömmar om att kunna förändra och en vilja att hjälpa? Du ser dig själv arbeta på ett barnhem i Peru, en skola i Kina eller som sjuksköterska i Indien. Alternativen är många om en volontärresa kan vara något för dig. Följande länkar kan leda dig till en resa som passar just dig:
http://www.volontarresor.se/ – Stödjer utvalda projekt världen över. Du betalar själv för resan och uppehället. Ta tillfället i akt att uppleva en ny kultur och miljö på nära håll. Lär känna lokalbefolkningen och ta del av vardagslivet. Gör en insats och arbeta som volontär.
http://www.volunteer.org.nz/ – Ett globalt volontärnätverk. Här hittar du mycket användbar information om volontärarbete.

Vill du söka jobb? Du har just köpt din flygbiljett, men känner att den ekonomiska situationen kräver att du får jobb omgående när du väl är på plats. Då kan det vara läge att ha ett par intervjuer uppradade när du landat och lämnat flygplatsen. Välj ett lämpligt land och börja skicka iväg ditt CV redan nu. Här kommer några tips på bra siter:
www.seek.com.au – Australiens största jobbsökarsite. Du har alltid velat servera känguru i restaurangen i Sydney Tower. Nu har du din chans.
www.seek.co.nz – Nya Zeelands största jobbsökarsite. Bli real estate agent och sälj fjällstugor till rika Amerikaner i Queenstown.
www.jobsindubai.com – Dubais största jobbsökarsite. Om målet är att ha en privat ö bredvid familjen Brangelina kan detta vara ett första steg.
www.multilingualvacancies.com – I Storbritannien finns speciella jobbsiter med särskilt fokus på flerspråkiga. Många jobb finns att tillgå.
www.toplanguagejobs.co.uk – Även denna site fokuserar på flerspråkiga. Här listas ofta ett flertal jobb i hela Europa.
http://www.jobsincanada.com/ – Whistler runt hörnet. Det är dags att valla skidorna eller plocka fram snowboarden. Här hittar du ett jobb som kan finansiera allt.
Australien? Nya Zeeland? USA? Kanada? Storbritannien? Dubai?
Vad väntar du på? Möjligheterna är oändliga.
kanon! Bra text
Du skriver jättebra! Det är roligt att läsa.
Riktigt bra artiklar skriver du! Det här har hjälpt mig enormt mycket, tack! 🙂